Estetyczny i trwały beton architektoniczny

Przekształcenie betonu w efektowny, elegancki oraz trwały beton architektoniczny uzyskuje się poprzez zastosowanie różnych materiałów, które mogą być stosowane podczas procesu wylewania lub po utwardzeniu betonu. Materiały te i/lub systemy obejmują m.in. beton tłoczony, barwienie kwasem, dekoracyjne nakładki, polerowany beton, blaty betonowe czy też pionowe nakładki.

Metody produkcji betonu architektonicznego

beton architektoniczny 100x50Barwienie kwasem nie jest systemem barwienia lub barwienia pigmentem bazowym, ale reakcją chemiczną. Aby otrzymać beton architektoniczny (na przykład beton architektoniczny 100×50) na powierzchnię betonu nakłada się mieszaninę wody, soli mineralnych i niewielkiej ilości kwasu mrówkowego. Ta reakcja chemiczna z istniejącymi minerałami (przede wszystkim wapnem) w betonie w okresie od jednej do czterech godzin tworzy nowe kolory ziemi na powierzchni betonu. Powierzchnia betonu jest później szorowana w celu usunięcia nadmiaru plam i neutralizowana przez podstawowy roztwór amoniaku i wody lub sody oczyszczonej (mniej prawdopodobne, że spowoduje wybielenie później), aby pomóc podnieść poziom ph z powrotem do normalnego poziomu. Ze względu na niespójności w poziomie powierzchni betonowego elementu, barwienie kwasem tworzy zróżnicowany lub cętkowany wygląd, który jest unikalny dla każdej płyty. Penetracja koloru waha się od 1/16 do 1/32 cala.

Starsze, zewnętrzne powierzchnie betonowe mogą nie zabarwiać się tak samo jak powierzchnie wewnętrzne, ponieważ środowisko naturalne wymyło lub przesączyło zawartość minerałów. Również wszelkie odsłonięte kruszywo (kamienie) w zużytym betonie nie będą akceptowały barwienia. Do środków chemicznych powszechnie stosowanych w barwieniu kwasem należą kwas solny, chlorek żelaza i wodorowęglan sodu.