nauka jazdy

Nauka jazdy samochodem – jak się przygotować?

W dzisiejszych czasach ciężko wyobrazić sobie życie bez korzystania z samochodu. Są one tak powszechne i wygodne, więc aby sprawnie funkcjonować w życiu codziennym oraz zawodowym wielu ludzi decyduje się zrobić kurs na prawo jazdy. Nauka jazdy bardzo często wiąże się jednak ze stresem i brakiem pewności, dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które mogą pomóc w przygotowaniu się do tego trudnego zadania. O czym pamiętać wsiadając za kierownicę?

Jak zacząć – pierwszy krok

nauka jazdyNiezależnie czy to Kielce, Poznań, czy Warszawa w każdym większym mieści natkniemy się na szkołę jazdy. Jest ich bardzo dużo, dlatego warto poświęcić trochę czasu i wybrać dobrą, renomowaną szkołę jazdy. Przy wyborze nie należy sugerować się ceną kursu, jest to inwestycja, która może się zwrócić w przyszłości. Jeżeli wybierzesz nieodpowiedniego nauczyciela, nie tylko źle przygotuje cię do egzaminu, ale również nie będzie w stanie odpowiednio przekazać Ci najważniejszych informacji, a co za tym idzie- przygotować do późniejszej, samodzielnej jazdy. Profesjonalny kurs na prawo jazdy pozwala zaoszczędzi nie tylko dużo niepotrzebnego stresu, ale również pieniędzy. Ponowny egzamin, to ponowna wpłata- opłaca się porządne przygotowanie.

Bądź wyspany i wypoczęty

kierowcaTwoim największym wrogiem, podczas prowadzenia auta jest zmęczenie, stres i brak pewności siebie. Zdenerwowanie i brak snu prowadzi do zawężenia się pola percepcji, zmniejszonej uwagi na otoczenie oraz spowolnionego reagowania. Jazda samochodem wiąże się z dużą odpowiedzialnością i świadomością tego, co się wokół nas dzieje. Jeżeli nie będziesz w stanie zaufać sobie i swoim reakcjom, nie będziesz w stanie dobrze jeździć. Tak więc zanim wsiądziesz do samochodu zwróć uwagę, czy jesteś wypoczęty i gotowy. W przeciwnym razie bardzo łatwo o wypadek, który może skończyć się uderzeniem w murek przy drodze albo odbojnice stalowe na parkingu.

Twój komfort wpływa na jakość Twojej jazdy

nauka jazdyRównie ważne według portalu www.portalnaukijazdy.pl jak to co dzieje się na drodze, jest to co znajduje się wokół Ciebie. Dostosowane ułożenie fotela i odpowiednio ustawione lusterka to coś na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę zaraz po wejściu do samochodu- o wiele trudniej jest zmienić ich ustawienie w trakcie jazdy. Dodatkowo pamiętaj, abyś miał wygodnie zapięte pasy, włączone światła, wrzucony bieg i odciągnięty hamulec ręczny. Jeżeli przed wyruszeniem w trasę zadbasz o te drobne rzeczy, twoja jazda będzie o wiele przyjemniejsza. Nie będziesz musiał się przejmować tym, że nie widzisz samochodów jadących obok ciebie, albo że boli Cię noga bo nieodpowiednio ustawiłeś fotel.

Bądź świadom otoczenia

lustra drogoweTo co liczy się na drodze najbardziej, to umiejętność kontrolowania sytuacji i bycie świadomym tego co nas otacza. Nawet profesjonalnie wyszkolony kierowca, który nie zwraca uwagi na sytuację w jakiej się znalazł nie poradzi sobie na drodze. Bardzo ważne jest aby aktywnie zwracać uwagę na znaki i lustra drogowe, pozostałych uczestników ruchu oraz pieszych znajdujących się przy przejściach. W sytuacji drogowej, nie można myśleć tylko o sobie- trzeba starać się przewidywać i planować ruchy zarówno swoje, jak i innych. Takie podejście, na pewno nie raz uchroni Cię od udziału w wypadku, ponieważ w odpowiednim momencie będziesz w stanie zahamować, kiedy ktoś nie dostosuje swojej prędkości do warunków jazdy, bądź nie uszanuje Twojego pierwszeństwa. Nawet, jeżeli będzie to wypadek z winy kogoś innego, to lepiej uniknąć niepotrzebnego stresu i urazów.

Nie bój się prowadzić

nauka jazdyNa portalu naukajazdy.pl można znaleźć ważne informacje, z których można się dowiedzieć, że podczas rozpoczynania kursu, ani nawet po zdanym egzaminie nikt nie będzie od Ciebie wymagał abyś był mistrzem kierownicy. Najważniejszy jest trening i częsta jazda w różnych warunkach, dlatego nie bój się wsiąść do samochodu. W trakcie kursu nie bój się zadawać pytań i mów o swoich potrzebach, o tym nad czym chciałbyś jeszcze popracować. Po pozytywnym wyniku egzaminu nie odkładaj prawa jazdy do szuflady – zaproponuj członkowi rodziny, że zawieziesz go na imprezę, bądź do pracy. Szukaj okazji do jeżdżenia, bo regularny trening jest bardzo ważny dla Twojej jazdy.

Szybka ściąga:

  • weź tyle lekcji ile potrzebujesz,
  • nie pozwól wygrać zdenerwowaniu,
  • jeździj uważnie,
  • nie ufaj nikomu na drodze,
  • samochód to nie wróg.

Podsumowując…

Największym wrogiem podczas prowadzenia samochodu jesteś Ty sam- Twoje niezdecydowanie, stres i zdenerwowanie. Każdy powinien uczyć się we własnym tempie, tak więc nie przejmuj się, jeżeli coś nie wychodzi. Zadbaj o swój komfort psychiczny i fizyczny zarówno przed, jak i w trakcie jazdy, a wszystko będzie o wiele łatwiejsze.

Leave a Comment