Centralne ogrzewanie stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania każdego domu. To właśnie dzięki niemu możliwe jest wystarczające ogrzanie całego budynku, zapewnienie odpowiedniej ilości ciepłej wody czy zapobieganie powstawaniu wilgoci czy pleśni. W przypadku gdy budujemy nowy dom, musimy przede wszystkim stworzyć odpowiedni projekt instalacji centralnego ogrzewania na podstawie którego zostanie wykonany jej montaż. To właśnie od dokładnego projektu będzie zależało czy cała instalacja spełni nasze oczekiwania. Dlatego też niezbędne okaże się zlecenie wykonania takiego projektu fachowej firmie projektowej, która po zapoznaniu się z naszymi potrzebami wykona go z dużą precyzyjnością. Warto również pamiętać, że taka instalacja w przypadku budowy nowego domu, musi zostać odpowiednio udokumentowana już poziomie sporządzania projektu całego domu, po to aby spełniała ona obowiązujące standardy wykonywania takich instalacji. Co zatem warto wiedzieć o centralnym ogrzewaniu?
Od projektu do montażu czyli instalacja centralnego ogrzewania
Planując wykonanie instalacji centralnego ogrzewana musimy przede wszystkim zadbać o przygotowanie odpowiedniego projektu, który będzie podstawą do przeprowadzenia prac instalacyjnych w domu. Na instalacje grzewcze składa się szereg przeróżnych elementów takich jak:
- kocioł potocznie zwany piecem,
- zasobniki ciepłej wody czyli bojlery,
- zbiorniki wyrównawcze,
- zawory i rury,
- grzejniki.
To właśnie dzięki nim możliwe jest prawidłowe ogrzanie całego budynku mieszkalnego, tak aby panowała w nim przyjemna temperatura. Według artykuły na portalu muratordom.pl do przygotowania projektu niezbędna okaże pomoc doświadczonego projektanta, który zajmie się wykonaniem wszystkich pomiarów i naniesie cała instalację na projekt według którego zostanie ona wykonana. Na takim projekcie powinny zostać ujęte przeliczenia wielkości zapotrzebowania na ciepło, dobrania właściwych elementów takich jak kotły, grzejniki czy bojlery, odpowiednie rozplanowanie całej instalacji w domu. Następnym krokiem jaki powinniśmy wykonać będzie wybranie firmy, która zajmie się odpowiednim montażem całej instalacji na podstawie przygotowanego wcześniej projektu. Należy z dużą starannością dobrać wszystkie jej elementy, tak by jak najbardziej cała instalacja spełniała nasze oczekiwania. Wykonanie montażu na podstawie dobrze sporządzonego projektu, zapewni odpowiedni stopień ogrzania całego domu.
Odpowiednia ilość ciepłej wody – dobrze dobrany bojler
Jednym z podstawowych elementów instalacji centralnego ogrzewania jest zasobnik ciepłej wody, potocznie zwany bojlerem. Jest to urządzenie służące do gromadzenia i ogrzewania określonej ilości wody, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich mieszkańców danego domu. Jego wybór jest uzależniony przede wszystkim od potrzebnej ilości ciepłej wody. Przed dokonaniem zakupu właściwego zasobnika powinniśmy przeliczyć ile litrów ciepłej wody będzie używane na co dzień. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ to właśnie od niej zależeć będzie pojemność wybranego przez nas bojlera. Na rynku istnieje szeroki wybór takich zasobników, które mają pojemność od 130 litrów do 1000 litrów wody, wykonanych ze stali z emaliowaną powłoką lub z odpornej na korozję stali nierdzewnej. Zasobnik ciepłej wody powinien być połączony z piecem, tak aby czas ogrzania wody był jak najkrótszy. Jednak sam bojler zazwyczaj podgrzewa wodę tylko w okresie działania kotła. Jeżeli chcemy mieć nieprzerwany dostęp do ciepłej wody, warto zastanowić się nad zakupem podgrzewacza, którego montuje się wewnątrz zasobnika i jest on zasilany na przykład elektrycznie, co umożliwia zaopatrzenie całego domu w ciepłą wodę, nawet w przypadku gdy kocioł nie pracuje.
Odpowiednie ciśnienie w instalacji czyli zbiorniki powietrza
Według portalu www.centralne-ogrzewanie.com.pl kolejnym ważnym elementem instalacji centralnego ogrzewania jest zbiornik powietrza, służący do regulacji ciśnienia wody w całej instalacji. Jest to zbiornik z wymienną membraną, który zabezpiecza zamknięty układ centralnego ogrzewania. Jego pojemność powinna być odpowiednio dostosowana do ilości wody, znajdującej w całej instalacji grzewczej. Na rynku dostępne są zbiorniki o różnej pojemności od 5 litrów do 24 litrów. Głównym ich zadaniem jest wyrównywanie zmian rozszerzalności cieplnej wody bez jej ubytków oraz utrzymanie odpowiedniego jej ciśnienia. Takie urządzenie jest bardzo istotne we wszystkich typach systemów grzewczych, ponieważ zapobiega ich uszkodzeniu poprzez wodę o zbyt wysokiej temperaturze. Warto co pewien czas sprawdzać jego stan, tak aby był on zawsze sprawy. Takie zbiorniki są montowane w najwyższym punkcie całej instalacji centralnego ogrzewania np. jeżeli posiadamy dom o kilku kondygnacjach, taki zbiornik powinien być umieszczony wewnątrz budynku nad ostatnim grzejnikiem najwyższego piętra. Jeżeli taki zbiornik zostanie zamontowany poniżej poziomu ostatniego grzejnika, nie spełni swojej podstawowej funkcji jaką jest odpowiednie wyrównywanie wody w całym układzie grzewczym.
Nośniki ciepła – właściwy dobór grzejników
Ostatnim elementem na który składa się instalacja centralnego ogrzewania są grzejniki pokojowe. To właśnie od nich zależeć będzie prawidłowe ogrzanie całego domu. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, powinniśmy obliczyć wielkość danych pomieszczeń i według ich kubatury zakupić odpowiednią ilość i wielkość takich grzejników. Aby instalacje co działały bez zarzutu, powinniśmy przy wyborze grzejników wziąć pod uwagę takie czynniki jak charakter danego pomieszczenia, jego wielkość, stopień ocieplenia a także jego funkcjonalność. Należy zwrócić szczególną uwagę aby kupiony przez nas grzejnik był zamontowany w odpowiednim miejscu całego pomieszczenia, tak aby zachowana została prawidłowa cyrkulacja ciepła. Takie grzejniki montuje się zazwyczaj pod oknem, co sprawia, że w pomieszczeniu zachowane jest odpowiednie krążenie ciepłego powietrza a co za tym idzie jest on prawidłowo ogrzany.
Podsumowując
Instalacja centralnego ogrzewania wymaga szczególnej uwagi, gdyż to właśnie od niej uzależnione jest prawidłowe ogrzanie całego domu. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli na długie cała cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach i odpowiednią ilością ciepłej wody. Opisane powyżej elementy układu grzewczego powinny być dobrane z dużą starannością, gdyż mają one duży wpływ na poprawne funkcjonowanie całej instalacji. Należy również pamiętać o stałej konserwacji całego układu grzewczego, co pozwoli na uniknięcie jego awarii.