Dzięki rozwojowi techniki informatycznej można stworzyć budynek, który reaguje automatycznie na potrzeby człowieka. Automatyka domowa daje możliwość wszechstronnego sterowania urządzeniami domowymi, które można zaprogramować tak, by w odpowiedni sposób komunikowały się między sobą, co powoduje, że ingerencja człowieka staje się ograniczona lub całkowicie niepotrzebna.
Najważniejsze funkcje automatycznego systemu domowego
Stosowanie automatyki domowej ma na celu zwiększenie komfortu mieszkańców domu, ich bezpieczeństwa, a także ograniczenie zużycia energii. Systemy inteligentnego domu stale zyskują na popularności. Systemowa automatyka budowlana stanowi duże ułatwienie w domach i mieszkaniach szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Sterowanie urządzeniami możliwe jest za pomocą przycisków, laptopów, tabletów, telefonów komórkowych lub komunikatów głosowych. Budynek inteligentny to spójny system zarządzania, który pozwala sterować instalacjami, urządzeniami, sprzętem RTV i AGD w budynku, a także oświetleniem, otwieraniem okien, rolet oraz bram. Wszystkie informacje do poszczególnych elementów systemu wysyłane są z jednego miejsca, przez co możliwe było skupienie każdej funkcji w prostej i wygodnej aplikacji. Budynek inteligentny może reagować zarówno na zmieniającą się sytuację we wnętrzu, jak i w otoczeniu wokół budynku. Zastosowanie automatyki budynkowej powoduje wzrost wydajności pracy i obniżenie kosztów związanych z jego eksploatacją.
Podsumowując, automatyka budowlana to w tej chwili najszybciej rozwijająca się gałąź inżynierii elektrycznej. Co więcej, zastosowanie takich rozwiązań wiąże się z prestiżem i podnosi wartość budynku, a rosnące koszty energii sprawiają, że w długoterminowej perspektywie opłaca się zainwestować w odpowiednie systemy automatyki.