Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii zawsze związane jest z jakąś sytuacją – traumą, nieumiejętnością poradzenia sobie z bieżącymi trudnościami, czy też innymi, emocjonalnymi przeżyciami. Zadaniem psychoterapeuty jest odnalezienie źródła trudności i umiejętne poprowadzenie pacjenta w kierunku rozwiązania tego problemu, bądź pogodzenia się z emocjami, które mu towarzyszą.
Wybór terapeuty na terenie Poznania
Poznań to miasto niezwykle bogate w ofertę psychoterapeutyczną, pedagogiczną oraz psychologiczną. Jest to jedno z miast, które oprócz uniwersytetu z odpowiednim profilem kształcenia, posiada również wiele innych ośrodków szkolących psychoterapeutów. Z tego względu również gabinetów psychoterapii nie brakuje i pacjent ma możliwość wybrać dla siebie tego najbardziej odpowiedniego. Doświadczenie pacjentów wskazuje na to, że dobór odpowiedniego terapeuty wymaga sprawdzenia ich bezpośrednio w gabinecie. Wpisanie w wyszukiwarkę frazy „dobry psychoterapeuta Poznań” niewiele pomoże, gdyż nawet najlepsze opinie nie będą zapewnieniem dla nas, że dany specjalista przypadnie nam do gustu. Ogromne znaczenie w pracy psychoterapeutycznej ma relacja, która zachodzi między pacjentem a terapeutą i zbudowanie tej relacji zależne jest od chęci obu stron. Warto jednak nie rezygnować z pomysłu terapii po pierwszym nieudanym spotkaniu – można spróbować znaleźć kogoś innego, przed kim znikną opory do rozmowy.
Terapia pozwala radzić sobie z bieżącymi trudnościami w życiu, ale też pomaga rozprawić się z demonami z przeszłości – gotowość do niej następuje jednak w odpowiednim momencie i zmuszanie kogokolwiek do udziału w spotkaniach z psychoterapeutą nie przyniesie żadnych rezultatów, a czasami nawet może spowodować pogorszenie kondycji psychicznej pacjenta.