Na pewno każdy z nas zauważył, że coraz częściej wokół nas są osoby z obniżonym nastrojem. Już coraz młodsze osoby borykają się ze spadkami nastroju oraz stanami depresyjnymi. Wiąże się to z problemami w życiu codziennym. Każdy z nas ma coraz więcej obowiązków rodzinnych, zawodowych, a nierzadko my sami nakładamy na siebie więcej zadań w oparciu o media społecznościowe, które promują aktywność fizyczną, zdrowy styl życia, produktywność i małą ilość odpoczynku.
Ustawienia systemowe rozwiążą wiele naszych problemów
Dążąc do spełniania tych oczekiwań próbujemy w naszej dobie zmieścić wiele zadań, a gdy nie uda nam się wszystkich zrealizować to zaczynamy odczuwać ogromne poczucie winy. Piętrzące się problemy sprawiają, że nie radzimy sobie z zadaniami, mamy problemy z koncentracją, a w związku z tym przestajemy być wydajni i popełniamy coraz więcej błędów. Powstaje błędne koło. Warto jest więc przerwać ten negatywny ciąg zdarzeń i postawić na prawidłowy rozwój. Jednym ze sposobów radzenia sobie z problemami jest skorzystanie z nowego rodzaju terapii grupowej, czyli ustawień hellingera. Bert Hellinger przedstawił teorię, według której nasze problemy wynikają z zaburzonych, czy też całkowicie zerwanych relacji rodzinnych. Zgodnie z tą teorią ich naprawa może pomóc nam w zrozumieniu, skąd bierze się nasze zachowanie oraz radzeniu sobie z daną sytuacją. Optymalizujące ustawienia systemowe Hellingera to coraz popularniejszy rodzaj terapii grupowej. Spotkania coraz częściej odbywają się już nawet w mniejszych miastach, dzięki czemu łatwiej jest nam trafić do takiej grupy. Jeśli chodzi o sam przebieg ustawień to początkowo osoba im poddawana w kilku zdaniach nakreśla swój problem, a następnie prowadzący zajęcia przydziela uczestnikom role poszczególnych członków rodziny tej osoby. Potem ustawiani są oni w przestrzeni w taki sposób, aby odzwierciedlało to relacje panujące pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny.
Prowadzący następnie zadaje trafne pytania, dzięki którym możemy całkowicie wcielić się w rolę danej osoby. Poznajemy jej uczucia, emocje, a także myśli, więc dowiadujemy się, dlaczego postąpiła w taki, a nie inny sposób i co nią kierowało. Już po kilku sesjach zazwyczaj udaje się rozwiązać dany problem, dzięki czemu terapia ta jest znacznie bardziej skuteczna, niż standardowa psychoterapia, czy też rozmowy z psychologiem.