Pomimo tego, że w większości nowoczesnych domów dominuje ogrzewanie podłogowe, to jednak w niektórych pomieszczeniach wciąż zaleca się kaloryfery. Tymi pomieszczeniami są przede wszystkim sypialnie, w których spanie przy ogrzewaniu podłogowym bywa nieprzyjemne. Oczywiście kaloryfer w pokoju traci najważniejszą zaletę jaką daje nam podłogówka, czyli jego obecność. Nie oszukujmy się, kaloryfer w pokoju zajmuje miejsce i nie zawsze wygląda atrakcyjnie.
Nowoczesna stylowa osłona na kaloryfer w domu
Oczywiście na wstępie, chciałbym jednak oddać honor współczesnym kaloryferom. To już nie te same konstrukcje, co kiedyś. Obecnie kaloryfery mogą także wyglądać stylowo i pasować do pomieszczenia. Nie każdy ma jednak takie zdanie i nawet nowoczesny i stylowy wygląd kaloryferów ich nie przekonują. Można jednak temu zaradzić poprzez zastosowanie osłon na kaloryfer. Wykonane w różnej stylizacji i z rozmaitych materiałów stylowe osłony na kaloryfery mogą stanowić wręcz ozdobę każdego pomieszczenia. Osłony na kaloryfer zasłaniają często nieatrakcyjną jednostkę grzewczą i wprowadzają do pomieszczenia nową stylizację. Osłony mogą być drewniane, plastikowe, metalowe, a także mogą być wykonane z innych materiałów. Osłony są także dość praktyczne, gdyż w przeciwieństwie do kaloryferów można na nich coś postawić. Sama konstrukcja osłony nie musi być tylko tandetnym prostopadłościanem. Można na niej umieścić małe półki lub regału na górze. Dodaje to oczywiście dodatkowy walor praktyczny takich osłon. Najwięcej na osłonach zyskają użytkownicy starych kaloryferów, które mają bardzo nieatrakcyjny wygląd. Dla nich jedynym rozwiązaniem jest ich zasłonięcie. Jest to także wskazane z powodów ekonomicznych, gdyż jest to zawsze tańczy sposób niż w przypadku wymiany kaloryferów na nowsze konstrukcje, które zapewnią nam optymalny wygląd.
Osłony na kaloryfer, to oczywiście także konstrukcje praktyczne pod względem grzewczym. Zauważmy, że ich konstruktorzy muszą uwzględnić prawidłowy obieg ciepła przez taką osłonę. Jeśli tego nie uwzględnią, to taka osłona staje się izolatorem i w pewnym sensie popsuje jakość grzewczą samego kaloryfera. Jego moc zostanie stłumiona. Dlatego warto wybierać przemyślane konstrukcje z licznymi otworami, które nie stanowią przeszkody dla ciepła.