Nasz mózg jest skonstruowany w taki sposób, że uczy się niemalże od samego urodzenia. To naturalny proces, który najlepiej zaobserwować u dzieci. One uczą się błyskawicznie, a rolą dorosłych jest im dostarczyć różnorodnych bodźców.
Czym są zajęcia sensoplastyczne?
Każdy z nas posiada pięć zmysłów: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk. Każdy z nich dostarcza nam nowych bodźców, które intensywnie stymulują mózg. Dzięki temu szybciej się rozwijamy i możemy efektywniej spędzać czas. Również dzieci w żłobkach czy przedszkolach są edukowane w ten sposób, co jest oczywiście świetną metodą. Jeżeli interesuje nas sensoplastyka Toruń jest miastem, w którym wiele takich placówek wykorzystuje tą metodę. Tak naprawdę każdy rodzic może się bawić z dzieckiem, wykorzystując różne przedmioty, które będą stymulowały jego wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Wbrew pozorom wcale trudne to nie jest, ponieważ można do takich zajęć wykorzystać piasek, watę, folię czy instrumenty muzyczne. Samo granie na garnkach i pokrywkach pobudza mózg poprzez narząd słuchu, zatem będzie stymulować poprzez zmysł słuchu. Dla maluchów taka zabawa jest niesamowicie ciekawa i zajmująca, ponieważ dla nich to wszystko jest nowe. Szeleszczący worek, pojemnik z makaronem, gumowe piłeczki czy nawet termofor, mogą przynieść niesamowicie dużo frajdy. Nie bez powodu tego typu zajęcia są regularnie prowadzone w żłobkach i przedszkolach, ponieważ doskonale wpływają na dzieci. Najczęściej są prowadzone przez doświadczonych opiekunów.
Dzisiaj sensoplastyka nie jest tematem mało znanym, ponieważ powszechnie się mówi o istotnej roli jaką pełnią nasze zmysły. Uczenie dzieci poprzez ich stymulacje, jest szalenie ważne dla ich rozwoju. Takie zabawy można wprowadzać już w wieku niemowlęcym.