Motoreduktor jest małym zabudowanym układem napędowym, który panuje nad zmianą prędkości obrotowej jednocześnie zmieniając moment obrotowy. Zakres mocy, jaką może osiągnąć te urządzenie sprawia, że często znajduje swoje zastosowanie w branży przemysłowej, zwłaszcza na liniach produkcyjnych. Zastępuje klasyczny układ napędowy, który zajmuje bardzo dużo miejsca.
Najprostsza konstrukcja motoreduktorów
Ta maszyna przemysłowa łączy w sobie wszystkie elementy układu napędowego w jednej obudowie. Występują także bardziej skomplikowane konstrukcje składające się z kilku segmentów połączonych ze sobą na stałe. Ich podział opiera się na zastosowaniu przekładni zębatej. Najpopularniejsze to motoreduktory: walcowe,płaskie,stożkowe,ślimakowe i planetarne. Każdy z nich mimo swojej specyfikacji ma bardzo skomplikowaną budowę. Prawie każdy, jedynym wyjątkiem są motoreduktory walcowe, które posiadają najpopularniejszą przekładnię opartą na kołach zębatych znajdujących się w równoległych osiach, ale na jednej płaszczyźnie. Ma to duże znaczenie, ponieważ ten mechanizm jest najbardziej znany i najprościej można dokonać w nim wszelkich napraw. Prosta budowa wcale nie oznacza, ze jest to gorszy rodzaj motoreduktora. Posiada wiele możliwości modyfikacji, co sprawia, że klient może stworzyć sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Największą zaletą na pewno jest mały rozmiar, który mimo to posiada bardzo dużo mocy zdolnej do napędzenia wielu linii produkcyjnych w zakładach. Oferowane maszyny przemysłowe przez wielu producentów są wyposażone w kołnierz IEC świadczący o prostym montażu.
Nie znając rynku przemysłowego warto choć trochę dowiedzieć się o motoreduktorach i ich zastosowaniach. W wielu przypadkach nieświadomi właściciele małych firm mogliby zaoszczędzić czas i pieniądze, jakie przeznaczają na dodatkowych pracowników. Motoreduktor jest dużym ułatwieniem dla każdego, kto zajmuje się produkcją.