Broń czarnoprochowa i jej historia

Różnego rodzaju broń towarzyszyła ludzkości już od bardzo długiego czasu, bo pierwsze z nich wykonywano już w czasach tak zwanych ludzi pierwotnych. Prymitywne prototypy wykonywano bowiem już w epoce kamienia. Były to ówcześnie szeroko pojęte oszczepy oraz strzałki wykonywane z drewna, krzemienia, a także kości upolowanych lub znalezionych martwych zwierząt. Technika jednak ciągle się rozwijała i wynaleziono czarny proch.

Krótka historia broni czarnoprochowej

broń czarnoprochowa rewolwerJak się okazuje czarny proch został wynaleziony w IX wieku naszej ery przez mieszkańców Chin. Nieco zabawną ciekawostką może być fakt, iż początkowo celem było wytworzenie przez alchemików eliksiru nieśmiertelności, a przypadkowo wytworzono wcześniej wspomniany proch strzelniczy. Pierwszymi prototypami broni wykorzystującej proch były tak zwane lance ogniste wykonane z bambusa, do którego implementowano prowizoryczne pociski takie jak zatrute strzałki, kamienie czy różnego rodzaju odłamki. Dzięki temu rozwiązaniu stworzono także pierwsze formy wyrzutni rakietowych. Po wynalezieniu metalu zaprzestano wykorzystywania bambusa. Warto dodać, że metalowe lance działały jako swego rodzaju małe armaty. Trzeba przyznać, że Chiny to wyjątkowo innowacyjny, lubiący wynalazki naród, który podbił świat swoimi pomysłami – wystarczy spojrzeć na wszechobecne zupki chińskie. Długi czas wykorzystywano różne rodzaje broni palnej, bo takie, które zaopatrzone były w zamek lontowy, kołowy, skałkowy, a wreszcie najbardziej znany kapiszonowy. Jak się okazuje tego typu urządzenia są często wybierane po dziś dzień przez najbardziej zapalonych miłośników broni, w szczególności historycznej. Polskie prawo bowiem pozwala na posiadanie tego typu przedmiotów bez zezwolenia, jednak niezwykle istotne jest, by repliki pochodziły sprzed roku 1885, a przynajmniej go imitowały. W sklepach militarnych znaleźć można szeroką ofertę przedmiotów takich jak broń czarnoprochowa rewolwer strzelba i wiele innych rozwiązań jest dostępnych niemalże na wyciągnięcie ręki. Należy jednak pamiętać, że mogą się w nią zaopatrzyć osoby powyżej 18 roku życia. Dodatkowo ich wykorzystanie jest możliwe jedynie na strzelnicy.

Polskie prawo zezwala na posiadanie broni czarnoprochowej bez konieczności posiadania odpowiedniego dokumentu. W przypadku chęci użytkowania jej na strzelnicy należy jednak pamiętać, że w proch można zaopatrywać się w odpowiednich sklepach militarnych. Prawo zakazuje jednocześnie wytwarzania prochu samodzielnie, o czym należy koniecznie pamiętać.