Czym jest endoskop?

Endoskopia to zabieg diagnostyczny który szeroko wykorzystywany w laryngologii, gastroenterologii czy w ortopedii. Zabieg ten pomocny jest w wykrywaniu różnych zmian chorobowych, a także pozwala na pobieranie zmienionej chorobowo tkanki do badania histopatologicznego.

Badanie endoskopowe jelit

endoskop do kolonoskopiiEndoskopia ma wiele zalet dzięki niej możliwe jest przeprowadzanie mało inwazyjnych dla organizmu pacjenta zabiegów. Endoskop którym przeprowadza się badanie wyposażony jest w kamerę oraz lampkę, która jest źródłem światła.  Badanie endoskopem przeprowadza się w przypadku podejrzeń różnych chorób i dysfunkcji narządów. Endoskopowo można zbadać takie narządy jak przełyk, tchawica, żołądek czy jelita. Endoskopowo sprawdza się również zatoki, układ rozrodczy u kobiet, oskrzela czy pęcherz moczowy. Badanie umożliwia również określenie stopnia i rodzaju rozległości zmian. Choć wielu z nas wzdryga się myśląc o tego typu badaniu należy mieć na uwadze jego bezinwazyjność. Badanie endoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych badań jednak daje nam możliwość szybkiego wglądu. Jednym z takich badań jest kolonoskopia. Choć badanie to owiane jest złą sławą pomoże w szybkiej diagnozie naszego stanu zdrowia. Wężyk który widzimy przed badaniem to endoskop do kolonoskopii, który wprowadzany jest powoli przez gastroenterologa. Badanie może być wykonane pod całkowitą narkozą, lub po zastosowaniu specjalnych leków działających znieczulająco. Kolonoskopia to zabieg mający na celu sprawdzenie stanu jelita grubego. Pozwala ono zdiagnozować różne poważne choroby w tym chorobę Leśniowskiego-Crohna lub nowotwór jelita grubego. Badanie nie należy do przyjemnych jednak jest niezwykle ważne i istotne w szybkiej diagnostyce.

Badania które opierają się na zastosowaniu endoskopu są niezwykle popularne i ułatwiają diagnozę. Wyróżnić możemy wiele rodzajów badań w których endoskop jest stosowany. Jeśli istnieje konieczność wykonania badania, należy przemóc strach i mieć na uwadze przede wszystkim swoje zdrowie.