Ekologiczny upcycling ubrań

Chyba wszyscy wiemy na czym polega idea recyclingu. Ze starych, niepotrzebnych już rzeczy tworzone są zupełnie nowe. Nadaje się im nowe życie. Ten trend jest stosowany już od dawna, jednak ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się tak zwany upcycling. A czym to jest właściwie jest? upcycling działa na podobnej zasadzie co wspomniany recycling.

Na czym polega idea upcyclingu ubrań?

upcycling ubrańRóżnica jednak polega na zasadniczej kwestii. Rzeczy z recyclingu zyskują nową funkcję, a rzeczy z upcyclingu nie tracą swojej głównej funkcji, zmieniają jedynie drobną rzecz. W wyniku tego procesu powstają produkty o wyższej wartości oraz traktowane są jako surowce o dużej wartości. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim zmniejsza się dzięki temu ilość śmieci, które niekoniecznie muszą być zniszczone i zapomniane, ale mogą zyskać nowe oblicze. Zamiast stając się kolejnym niepotrzebnym oraz zalegającym śmieciem, mogą jeszcze posłużyć komuś na wiele lat. Jeżeli zaczniemy używać rzeczy z upcyclingu staniemy się bardziej ekologiczni, przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia naszej planety. Jak to zrobić? Doskonałym przykładem jest upcycling ubrań, podczas którego stare, z pozoru niepotrzebne ubrania zyskują nową, wyższą wartość. Jaka jest jeszcze zaleta ubrań wykonanych z używanych materiałów? Są to rzeczy unikatowe, nosząc bluzkę czy sukienką z upcyclingu mamy gwarancję, że nie spotkamy na ulicy osoby, która będzie miała identyczną rzecz. Takie ciuchy są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Ubrania z odzysku bardzo często są wegańskie, wykonane są materiałów, które nie powstały ze skóry czy futra zwierząt. A to bardzo ważne, szczególnie dzisiaj. Sama ostatnio znalazłam piękną i oryginalną torbę. Od dawna szukałam podobnej, takiej którą mogłabym nosić ze sobą na zakupy. Oprócz funkcjonalności, torba miała być także ładna oraz oryginalna. Zależało mi na tym, żeby była unikalna.

Znalazłam w internecie ofertę toreb z odzysku, które bardzo mi się spodobały. Bardzo ucieszyłam się, gdy znalazłam moją idealną torbę. To, że powstała w ramach upcyclingu jeszcze bardziej mnie do niej przekonało. Nie ukrywam, że idea dbania o środowisku naturalne jest bliska mojemu sercu. Do tego samego namawiam również rodzinę i znajomych.