Groźne choroby pochodzące od kleszczy

Kleszcze należą do grupy pajęczaków. Zwierzewa te prowadzą pasożytniczy tryb życia. Atakują ludzi lub zwierzęta. Człowiek jest dla kleszczy szczególnie łakomym kąskiem ze względu na brak sierści. Goła skóra jest idealnym miejscem dla kleszcza. Ukąszenie przez kleszcza może się okazać groźne dla naszego zdrowia. Dlatego też nie należy zwlekać z usunięciem kleszcza.

Lekarze zbadają, czy kleszcz nie przenosi chorób

badanie kleszczy na chorobyZ całą pewnością borelioza należy do groźnych chorób. Objawy tej choroby na początku przypominają zwykłą grypę. Można śmiało wysnuć twierdzenie, że wiele ludzi na początku może bagatelizować objawy boreliozy. Czasem jednak w miejscu po ukąszeniu przez kleszcza występuje tak zwany rumień wędrujący. Nie ulega wątpliwości, że takiego objawu nie można w żadnym wypadku bagatelizować. Wizyta u lekarza okazuje się w tej sytuacji konieczna. Warto również dodać, iż w niektóre ośrodki medyczne przeprowadzają badanie kleszczy na choroby. Oczywiście jest to możliwe, jeśli dysponujemy odpowiednim materiałem badawczym w postaci martwego kleszcza. W niektórych rejonach Polski występują całe skupiska kleszczy, które są nosicielami groźnych chorób takich jak borelioza. Nie można również zapominać o innych groźnych chorobach przenoszonych przez kleszcze. Należy również wspomnieć o kleszczowym zapaleniu mózgu, które nieodpowiednio leczone może prowadzić do groźnych powikłań. W tym miejscu warto także dodać, że nasze domowe zwierzęta, czyli psy i koty, również są narażone na choroby przenoszone przez kleszcze. Z tego też powodu psy i koty wychodzące na zewnątrz należy profilaktycznie smarować specjalnym środkiem odstraszającym kleszcze. Niektórzy weterynarze polecają także specjalne obroże. Po każdym powrocie ze spaceru należy też dokładnie obejrzeć swojego pupila. Kleszcze lubią szczególnie miejsca w okolicy uszu, psyka i ogona. Jeśli obawiamy się, że kleszcz jest nosicielem boreliozy, należy zabrać go do laboratorium.

Objawów boreliozy nie należy lekceważyć. Jeśli jakiś czas po ukąszeniu przez kleszcza poczujemy się gorzej, warto od razu zgłosić się do lekarza. Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie. Chorobą najczęściej można się zarazić w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Pierwsze przypadki boreliozy zaobserwowano dopiero czterdzieści lat temu.