Uprawa ziemniaków jest rozpowszechniona na terenie całego kraju, ponieważ jest to roślina bardzo odporna na warunki związane z glebą oraz pogodą. Rolnicy bardzo często pytają się, w jaki sposób prawidłowo nawozi się te rośliny. Tuż po dokładnej instrukcji odchodzą spokojni, gdyż nie jest to naprawdę szczególnie trudne. Roślina doskonale radzi sobie sama, nawet jeśli teren jej w tym nie pomaga. Jeśli nie masz doświadczenia w rolnictwie, możesz zacząć od ziemniaków.
Nawożenie ziemniaków w sposób prawidłowy
Ziemniaki sadzi się na początku wiosny. Może to być luty, może to być marzec. Zasadniczo termin w tym przypadku jest nieco bez znaczenia, byleby był to początek okresu wegetacyjnego. Poprawne nawożenie ziemniaków to użycie jednego z dwóch rodzajów nawozów miesiąc po zasadzeniu. Nawóz może być granulowany, który rozpuszcza się po pierwszym deszczu i dobrze wchłania w ziemię. Jeśli rok zapowiada się suchy, kup nawóz w płynie. Większa ilość będzie miała kontakt z rośliną. Tak właściwie na tym można zakończyć proces nawożenia tej rośliny. Mogę dodać, że nawozy koniecznie powinny być azotowe, które nie wpłyną negatywnie na zdrowotne właściwości ziemniaka. Innym tematem są opryski przeciw stonce ziemniaczanej, ale to również nie stanowi problemu. Pamiętaj, aby po nawożeniu dać czas ziemniak na samodzielny rozwój. Nie zajmuj się tym, że są one zarośnięte przez trawę. Ziemniak, który otrzymał nawóz poradzi sobie z tym łatwo, gdyż jest to roślina okopowa. Bez względu na klasę bonitacyjną ziemi, nawozy dawkuje się tak samo. Na jeden hektar użyj czterdzieści kilogramów nawozu granulowanego lub dwieście mililitrów substancji płynnej. W zasadzie środki działają podobnie, dlatego jest to kwestia wyboru jakim sprzętem chcesz nawozić, opryskiwaczem czy może rozsiewaczem.
Jak widzisz, uprawa ziemniaków to świetny interes dla początkujących rolników. Nie trzeba mieć doświadczenia, aby prawidłowo nawozić te rośliny. Dodatkowo na pewno nie przesadzisz z ilością nawozu, ponieważ jego dawkowanie nie sprawia problemów. Ziemniak jako roślina okopowa z reguł dobrze sobie radzi na każdym terenie, a nawóz jest tylko dodatkowym środkiem wspomagającym jego rozwój. Być może dzięki temu jest to tak popularna roślina w naszym kraju, która gości na wielu stołach.