Jak wyleczyć się z uzależnienia od alkoholu?

Konsekwencje dla oczekiwanej długości życia i jakości życia są dramatyczne. Alkoholicy tracą średnio 15-20 lat przez uzależnienie. Jednak pomimo dobrych opcji leczenia, osoby dotknięte chorobą są poważnie zaniedbane i rzadko szukają profesjonalnej pomocy. Alkohol jest znany od tysięcy lat ze względu na jego relaksujące działanie przeciwlękowe.  Uzależnienie od alkoholu ma poważne konsekwencje psychospołeczne i zdrowotne i dlatego musi być postrzegane jako choroba wymagająca leczenia.

Terapie alkoholowe – warto

leczenie uzależnień alkoholuPodobnie jak inne choroby, uzależnienie od alkoholu występuje częściej w rodzinach. Wzorzec rodziców, środowisko społeczne i warunki życia odgrywają rolę w uzależnieniu. Doświadczenie pokazuje, że początkowo tylko kilku pacjentów jest gotowych całkowicie zrezygnować z alkoholu. Dlatego eksperci w dziedzinie wyszukiwania coraz częściej koncentrują się na ograniczaniu konsumpcji. Ta zmiana strategii jest kontrowersyjna w kręgach zawodowych, ponieważ do tej pory uważano, że abstynencja trwająca całe życie jest jedynym celem terapeutycznym. Na przykład, jeśli pacjent nie zmniejsza swojej konsumpcji, lekarze mogą przepisać aktywny składnik nalmefen lub naltrekson. Każda terapia alkoholizmu działa inaczej, ale w większości przypadków można wyróżnić trzy fazy. Pierwszym etapem jest odstawienie, które często ma miejsce w szpitalu. Chory musi poradzić sobie z czasami ciężkimi objawami odstawienia, które często wymagają profesjonalnej pomocy. Objawy te mogą obejmować początkowe drżenie i pocenie się, przechodząc do śpiączki. Po ostrej detoksyfikacji następuje abstynencja. Przez dłuższy czas, który może obejmować kilka miesięcy, chory powinien znaleźć z powrotem do życia bez alkoholu. Otrzymuje profesjonalną pomoc w specjalnej klinice lub ambulatoryjnie. Leczenie uzależnień alkoholu nie jest łatwe, ale jest możliwe. Jak większość używek, nieleczony alkoholizm może prowadzić do wielu chorób, często nawet śmierci.

Powrót do życia codziennego często wiąże się z dużym ryzykiem nawrotu u osób, które cierpią na uzależnienie od alkoholu. Dlatego, obserwacja jest kolejnym ważnym elementem leczenia alkoholizmu. Chorzy są zachęcani do skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia na tym etapie w sposób regularny i spotykanie ludzi z podobnym problemem. Ponadto specjalne leki mogą również pomóc w fazie obserwacji.