Jaka maszyna do ciecia metalu jest najlepsza?

 

Precyzyjne cięcie metalowych elementów nie jest zadaniem łatwym. Problem ten narasta w szczególności, gdy mowa o elementach wykonanych na przykład ze stali nierdzewnej czy też innych rodzajach stali trudno-skrawalnej. W takim wypadku warto używać skutecznej i precyzyjnej przecinarki.

Jaka przecinarkę do metalu wybrać?

przecinarki taśmowe do staliChyba każdy  nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie podejście do ciecia elementów metalowych. Już elementy ze zwykłej stali sprawią pewne problemy, tym bardziej problem ten narasta gdy mowa o elementach wykonanych ze stali nierdzewnej czy też węglowej. W takim wypadku warto wykorzystywać  przecinarki taśmowe do stali, które są znacznie bardziej skuteczne i precyzyjne niż tradycyjne piły tarczowe. Główną różnicą pomiędzy tradycyjnymi piłami tarczowymi a przecinarkami to oczywiście budowa ich elementu tnącego. Zamiast tarczowej piły, przecinarki wykorzystują do cięcia zębatą taśmę, rozpostartą na kilku kołach które wprawiają ją w ruch. Taka konstrukcja sprawia, że przecinarki taśmowe nie mają podobnych wad, jakie są typowe dla pił tarczowych. Przede wszystkim ich element tnący ma znacznie ograniczone, praktycznie do niemal zera, ruchy na boki podczas ciecia, które są typowe dla pił tarczowych. Dzięki temu przecinarki taśmowe tną znacznie szybciej i skuteczniej, gdyż całą energię ciecia skupiają w jednym punkcie. Brak ruchów na boki podczas ciecia sprawia zaś, ze używając przecinarek taśmowych można uzyskać niemal idealnie równe krawędzie ciecia, które nie da się uzyskać używając tradycyjnych pił tarczowych. Właśnie dzięki temu to właśnie przecinarki taśmowe są obecnie wybierane przez większość przedsiębiorców i to nie tylko tych którzy zajmują się obróbka i przetwarzaniem stali. Po przecinarki taśmowe sięgają wiec również na przykład warsztaty stolarskie, gdyż przecinarki taśmowe sprawdzą się doskonale używane do obróbki tego surowca. Z czasem jednak przecinarki taśmowe zaczęły być używane także w wielu innych zastosowaniach, również tych nieprofesjonalnych.

Cięcie metalu z pewnością nie jest zadaniem łatwym, ze względu na wytrzymałość tego surowca. Właśnie dlatego do ciecia należy wybierać jak najprecyzyjniej działające maszyny. Ważne, by ich element tnący nie przesuwał się na boki, gdyż może to wpływać na efekty obróbki.