Kolektory słoneczne do ogrzewania wody

Posiadając dom musimy zadbać o to aby w jakiś sposób ogrzewać zarówno powietrze jakie się znajduje w jego wnętrzu jak również konieczne jest ogrzewanie wody użytkowej, którą wykorzystujemy do kąpieli. W tym drugim przypadku na pomoc mogą przychodzić nam pewne nowoczesne rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii. Przykładem jednego z nich mogą być chociażby kolektory słoneczne, które często określane są mianem solarów.

Nowoczesne kolektory słoneczne

ekologiczne kolektory słoneczne na ŚląskuOgrzewanie wody użytkowej w naszych domach często opiera się o spalanie jakiegoś materiału opałowego w kotle grzewczym. Niemniej jednak trzeba zauważyć, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat znacznie wzrosły ceny za różne materiały opałowe. W szczególności ogrzewanie wody użytkowej przy użyciu węgla może być kosztowne. W przeciwieństwie do ogrzewania powietrza tutaj jest tak, że przecież wodę musimy ogrzewać bez przerwy. W związku z tym rozpalanie w kotle w lecie po to aby ogrzewać wodę jest bardzo problematyczne i do tego kosztowne. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania jakimi są ekologiczne kolektory słoneczne na Śląsku zaś z łatwością znaleźć można polecane firmy, które zajmują się sprzedażą oraz profesjonalnym montażem tego typu urządzeń. Nie należy jednak mylić kolektorów słonecznych z panelami fotowoltaicznymi. W przypadku tych pierwszych chodzi o podgrzewanie wody użytkowej. Natomiast panele fotowoltaiczne służą do generowanie darmowej energii elektrycznej. W kolektorach słonecznych znajduje się substancja czynna jaką jest najczęściej glikol. Na skutek padania promieni słonecznych na nasze kolektory glikol jest podgrzewany. Zamontowana w instalacji pompa obiegowa sprawia, że podgrzana substancja czynna jest doprowadzana do specjalnego zasobnika gdzie następuje podgrzewanie wody użytkowej. W efekcie więc możemy cieszyć się zupełnie darmową energią cieplną.

Kolektory słoneczne są bardzo tanie w eksploatacji. Początkowo może się wydawać, że inwestycja w tego typu rozwiązania jest kosztowna. Jednak szybko zauważymy, że zwraca się ona w bardzo krótkim czasie. Już po kilku latach od zamontowania w naszym domu kolektorów można dostrzec, że całość wydatków się zwraca. Warto też wspomnieć o tym, że kolektory działają praktycznie bez konieczności obsługi przez użytkownika.