Kompensacja mocy biernej przez kondensator

 

Praktycznie w każdym obiekcie, który jest wykorzystywany przez człowieka znaleźć można urządzenia elektryczne. Służą one do realizacji poszczególnych zadań, a także pozwalają zamienić jedną formę energii na inną. Niemniej jednak przed podłączeniem większych maszyn czy sprzętów do sieci należy zapoznać się z ich charakterystyką pracy. Dotyczy to w szczególności urządzeń, które mają być stosowane w fabrykach czy innych zakładach przemysłowych.

Do czego mogą być wykorzystane kondensatory?

baterie kondensatorów 20kvarPosiadają one bowiem swoją unikalną charakterystykę pracy, która może wpływać finalnie na funkcjonowanie innych urządzeń. W zależności od docelowego przeznaczenia urządzenie może bowiem pobierać pewną ilość mocy biernej. Jeśli jest ona zbyt wysoka zmniejszeniu ulega współczynnik mocy określający w jakim stosunku moc czynna jest zamieniana na pracę. Właśnie wtedy może okazać się konieczne zastosowanie odpowiedniej kompensacji. Najczęściej są to baterie kondensatorów 20kvar, które można zamówić bezpośrednio od producentów lub przez dostawców. Oprócz mocy biernej ważnym parametrem jest również wartość napięcia zasilania, ilość stopni, wymiary czy masa. Nie bez znaczenia jest również sposób montażu oraz materiał, z którego wykonana jest obudowa. Najczęściej baterie kondensatorów tej mocy są stosowane w układach trójfazowych. Te można spotkać w przemyśle lub zakładach przetwórczych.

W rozwiązaniach jednofazowych stosowane są rozwiązania o mniejszej mocy. Warto wspomnieć, że podczas zakupu koniecznie należy sprawdzić czy dane urządzenie posiada stosowne certyfikaty oraz atesty. Tylko w ten sposób można zapewnić jego pełne bezpieczeństwo oraz niezawodność. Dokumenty wystawione przez określone jednostki czy laboratoria potwierdzają bowiem przejście badań z wynikiem pozytywnym na zgodność z przedmiotowymi normami krajowymi lub międzynarodowymi.