Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nawozy wytwarzane na bazie alg morskich. Doceniają je zarówno rolnicy, jak i sadownicy, a w przyszłości mogą one zacząć odgrywać kluczową rolę w ekologicznych uprawach warzyw oraz roślin. Algo morskie wykorzystuje się ze względu na bogaty skład, w którym znajdziemy między innymi liczne mikroelementy, makroelementy, aminokwasy oraz witaminy. Szczególnie cenione są wyciągi przygotowywane z czerwonych oraz brązowych alg, mające szereg niespotykanych związków.
Czy warto sięgać po płynne algi?
W latach 80 ubiegłego wieku po raz pierwszy po ten biostymulator sięgnęli francuscy rolnicy. Przy pomocy alg wyrzuconych na brzeg Oceanu Atlantyckiego nawozili pola. Po wykonaniu dokładniejszych badań okazało się, że takie glony nie tylko powodują pobudzenie roślin do wzrosty, ale jednocześnie odżywiają je oraz chronią przed działaniem czynników stresowych. Jeśli zainteresowały nas płynne algi nawóz wysokiej jakości będzie dobrym wyborem. Naturalne nawozy, które są wzbogacane dodatkiem ekstraktu z alg, w znacznym stopniu pomagają roślinom w przypadku sytuacji stresowych. Stosowanie ich w razie suszy, występowania nadmiaru wody albo braku słońca ma pozytywny wpływ. Stymulują one wzrost roślin dzięki znajdującym się w składzie związkom, jak na przykład kwas alginowy. Zapewnia on doskonałą przyczepność nawozu ekologicznego do liści nawożonych roślin. Dodatkowo w składzie znajdziemy fiteoleksyny, które przekładają się na lepszą ochronę przed działaniem szoku termicznego, promieniowania UV, a także jonów metali ciężkich. Natomiast auksyny, jako roślinne hormony wzrostu mają wpływ na tempo wzrostu łodygi, a także otwierania się pączków. Warto więc zastosować taki nawóz, gdyż kwitnienie staje się znacznie lepsze, natomiast zawiązywanie owoców bardziej intensywne.
Wysokiej jakości biopreparaty na bazie alg morskich polecane są między innymi do pozakorzeniowej aplikacji w uprawach sadowniczych, jagodowych, rolniczych czy warzywniczych. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości zawiesiny z alg morskich można szybko zauważyć pozytywny wpływ na rośliny uprawne. Nawóz wspiera fizjologię roślin w okresach niekorzystnych dla jej wzrostu i rozwoju, na przykład na początku wegetacji, w czasie wzrostu, kwitnienia czy wiązania pąków kwiatowych na kolejny rok.