Korzystanie z hamowni przed modyfikacją

Każdy profesjonalny kierowca przed podjęciem się jakichkolwiek modyfikacji w silniku swojego pojazdu wie, że należy najpierw wykonać specjalne testy. Są one bardzo ważne ze względu na to, że przeciążenie silnika może doprowadzić do końca jego żywotności. Dlatego przed podkręcaniem osiągów trzeba sprawdzić jak prezentują się aktualne parametry silnika. Takie badania można wykonać na specjalistycznej hamowni, która dokładnie przedstawi moc i moment obrotowy.

Profesjonalna hamownia silnikowa

zaawansowana hamowniaWykonanie profesjonalnych pomiarów wiąże się z dużym nakładem pracy. Właśnie dlatego hamownie silnikowe dedykowane są tylko dla zawodowych kierowców. Każde badanie rozpoczyna się od wymontowania silnika z pojazdu, tylko w ten sposób można uzyskać najdokładniejsze wyniki testów. Zaawansowana hamownia powinna posiadać hamulec wodny, którego konkretnymi parametrami można sterować. Takie pomiary wykonywane są w specjalnym pomieszczeniu, w którym rozgrzewa się silnik i testuje jego maksymalne osiągi. Wyciągnięty silnik można dowolnie obciążyć i dostosowywać podczas badania warunki atmosferyczne znacznie wpływające na jego moc. System wykorzystywany w trakcie testu pozwala na tworzenie własnych warunków, w których pojazd najczęściej będzie użytkowany. Ważne jest także, aby kontrolować system chłodzenia, by przeciążając silnik nie doszło do przegrzania silnika. Skorzystanie z takiej usługi jest bardzo drogie, ponieważ potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz warunki spełniające normy europejskie. Nie każdy kierowca wyścigowy może sobie pozwolić na takie badanie. Jednak przed wprowadzeniem modyfikacji warto mieć świadomość jaki moment obrotowy silnik ma w wersji stockowej oraz do ilu można go zwiększyć wykorzystując naturalne metody. Poza dokładnymi pomiarami taka hamownia daje również inne korzyści. Między innymi wykazuje podczas badań usterki, które jeszcze nie są tak zaawansowane, by były dostępne podczas diagnostyki pojazdu. Dzięki temu kierowca może naprawić usterkę w zarodku, zanim spowoduje poważniejsze szkody.

Testy na hamowni silnikowej warto także wykonać przed zakupem auta sportowego, by mieć dokładną pewność jakie modyfikacje były wprowadzone oraz czy nie przeciążają one silnika. Wydając duży pieniądz na sam samochód wyścigowy dobrze jest mieć pewność, że nie są to pieniądze wyrzucone w błoto.