Wyłącznik jest to elektryczny mechanizm zdolny do załączania, przewodzenia i wyłączania prądów w normalnych warunkach pracy obwodu elektrycznego. Układy napędowe wykorzystywane w automatyce i robotyce stanowią przede wszystkim koła pasowe i łańcuchowe, dźwignie, zębatki, siłowniki i wyłączniki krańcowe. To właśnie te ostatnie, nazywane potocznie krańcówkami są odpowiedzialne za odpowiednie pozycjonowanie i wyłączanie wskazanych elementów i układów mechanicznych. Wyłączniki krańcowe wykorzystywane są jako nadajniki dyspozycyjne i przystosowane są do sterowania automatycznego.
Krańcówka jest podstawowym elementem automatyki
Stosowne powszechnie w maszynach narzędziowych, uniwersalnych centrach produkcyjnych, robotach lub urządzeniach montażowych i transportowych. Ich mniejsze warianty używane są głównie w małych maszynach do regulacji działania małych mechanizmów, takich jak stoły obrotowe w obrabiarkach sterowanych numerycznie, zawory hydrauliczne lub osłony ochronne. Prosta konstrukcja wyłączników krańcowych przekłada się na stałą i wysokojakościową pracę. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zaciski krańcówek są łatwo dostępne i niezabezpieczone. Należy zatem umieszczać je w odpowiednim miejscu i ochraniać przed czynnikami zewnętrznymi. Szeroka oferta krańcówek pozwala wybrać wyłącznik odpowiedni dla naszych potrzeb. Ze względu na kształt suwaka wyróżnić możemy wyłączniki zakończone daszkiem, kulką, rolką lub połączenie tych wariantów. W typowym wyłączniku krańcowym kluczową rolę odgrywa jego głowica. Osłona krańcówki jest łatwa do zdjęcia, ponieważ we wnętrzu umieszczony jest wbudowany przełącznik, a dźwignia z głowicą może być montowana w jednym z czterech kierunków. Jako zalety oferowanych wyłączników wymienia się przede wszystkim łatwość monitorowania ich funkcjonowania, a także zdolność przełączania wysokich prądów. Należy podkreślić również, że wyłączniki krańcowe posiadają odporność na zakłócenia elektromagnetyczne.
Podsumowując, wyłączniki krańcowe są ważnym elementem układów mechanicznych i zrobotyzowanych stacji technologicznych. Wyłączniki nadają się do osłon przesuwnych i uchylnych, które muszą być zamknięte dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy. Łącznik krańcowy jest przełącznikiem drogowym powodującym skuteczne otwieranie, które daje pewność, że wszystkie zestyki główne łącznika są otwarte gdy napęd łącznika jest w położeniu otwarcia a ruchoma część maszyny osiągnie położenie krańcowe.