Żaden odtwórca wczesnośredniowieczny nie wybiera się na wyjazd bez własnego namiotu. Służą one bowiem nie tylko jako miejsce do spania ale również do przechowywania sprzętu czy rzeczy osobistych, a niektóre mogą być również namiotami kramowymi, używanymi przez rzemieślników.
Wczesnośredniowieczne namioty dla odtwórców
Rekonstruktorzy używają jednego z trzech rodzajów namiotów, które używane były przez Skandynawów we wczesnym średniowieczu. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywane namioty obozowe to namioty saksońskie, mieszczące nierzadko nawet całą drużynę. Są one bez wyjątku duże, sięgając długością do około sześciu metrów, i często służą jako kramy, zwłaszcza jeśli posiadają podnoszone boczne ściany w miejscu zwykłego wejścia. Trójkątne namioty łodziowe są rzadziej spotykane, aczkolwiek bardziej rozpoznawalne, głównie przez ich rozpowszechnienie we wszelkiego rodzaju filmach i przedstawieniach historycznych. Są one mniejsze od namiotów saksońskich i nieco trudniejsze do przetransportowania, ze względu na ciężką drewnianą ramę, aczkolwiek wielu odtwórców uważa je za bardzo wygodne. Te namioty również mogą być wykorzystywane jako kramy, i często wyposażane są w podnoszone wiaty. Namioty stożkowe, natomiast, używane są przez tych odtwórców którzy nie mają wystarczających środków na zakup dużego namiotu. Są one małe, mieszczą najczęściej dwie osoby i ekwipunek, aczkolwiek swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niewielkim gabarytom i wadze.
Mogą być więc z łatwością przewożone w plecaku, gdzie nie zajmują zbyt wiele miejsca. Na dużych wyjazdach drużynowych są często wyznaczane jako magazyn wyposażenia. Każdy namiot szyty jest z lnu zaimpregnowanego preparatem uszczelniającym, i może być używany w dowolnej pogodzie.