Piece centralnego ogrzewania

Jednym z materiałów stosowanych do wyrobu pieców centralnego ogrzewania jest żeliwo. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, choćby ze względu na wysoki poziom wytrzymałości. Powstaje z połączenia żelaza i węgla z dodatkami krzemu, manganu i fosforu. Sprawia to, iż żeliwo staje się idealne do zastosowania stricte przemysłowego. Szkodliwe nie są dla niego nawet ekstremalnie wysokie temperatury. Uzasadnia to produkcje kotłów grzewczych montowanych przy instalacjach centralnego ogrzewania.

Żeliwne kotły – popularne źródła ciepła

piec co żeliwny z podajnikiemNajczęściej żeliwne kotły porównuje się z tymi wykonanymi ze stali. Na ich tle żeliwne wypadają o wiele lepiej. Poza wysokim poziomem wytrzymałości na wysoką temperaturę, nie rdzewieją tak szybko, jak stalowe odpowiedniki. Nieco gorzej wygląda to pod względem ewentualnych napraw. Stal można zawsze w razie potrzeby zaspawać, przy żeliwie niestety nie ma takiej możliwości. Każdy piec co żeliwny z podajnikiem, w przypadku uszkodzenia podlega jedynie wymianie. Oczywiście jako całość, ponieważ nie podlega on reparacjom. Jedynym rozwiązaniem takiego problemu jest zakup kotła złożonego z oddzielnych podzespołów. Wówczas można wymienić jeden z nich, gdy sprawia problemy. Przy zakupie zwraca się jeszcze uwagę wszelkie właściwości techniczne. Produkt musi spełniać warunki w zakresie posiadania właściwej mocy oraz zapewniać bezproblemowe użytkowanie. W piecach żeliwnych można palić różnymi paliwami, gdyż ich właściwości na to pozwalają. Odpowiednie będą zatem węgiel, ekogroszek, czy pellet. Każdy producent zaznacza w specyfikacji produktu, jakie paliwo będzie najlepiej spalane i zapewnią przy tym najlepszą wydajność. Co do zasady każdy opał będzie odpowiedni, ale jeden zapewni długotrwałe ciepło w pomieszczeniach, inne natomiast nie zagwarantuje tego.

Każdy rodzaj opału ma swoje wady i zalety. Zimą często spala się węgiel, przemawia za tym jego cena i wydajność cieplna. Występują różne rodzaje tego paliwa, każdy ma inną kaloryczność. Właściwie jedyną radą w tym zakresie jest unikanie węgla brunatnego. Jest najmniej wydajny i jego zakup jest mało opłacalny. Ponadto zanieczyszcza środowisko, co zazwyczaj wiąże się z nieprzyjemnym zapachem dymu wydobywającego się z komina podczas spalania węgla. Warto zatem wybierać opał, który poza właściwościami grzewczymi, nie będzie szkodzić naturze.