Polecane kurtyny dymowe

Ogień jest jednym z najgroźniejszych żywiołów, z którym ciężko walczyć nawet strażakom. Największe zagrożenie stwarza on w zamkniętych pomieszczeniach i budynkach, ponieważ nierzadko tworzy pułapki dla ludzi znajdujących się wewnątrz.

Czym jest kurtyna dymowa?

automatyczne kurtyny dymowePrzeważnie większość materiałów budowlanych jest podatna na działanie ognia, dlatego też pożar ogarnia całą przestrzeń w krótkim czasie. Oczywiście są stosowane wszelkie zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mają na celu opóźnienie rozprzestrzenianie się ognia, a nawet uniemożliwiające jego pojawienie się. Jednak w takiej sytuacji liczą się minuty, a nawet sekundy, które mogą uratować czyjeś zdrowie lub nawet życie. Są to różne systemy alarmowe, czujniki czy automatyczne kurtyny dymowe, które łącznie zwiększają szanse na udaną akcję ewakuacyjną. Kurtyny służą przede wszystkim do tworzenia stref bez dymu, dzięki którym można kontrolować jego przemieszczanie się. Oczywiście są one połączone z systemami oddymiania, które wyciągają dym z wnętrza budynku na zewnątrz. Automatyczne kurtyny samoczynnie się włączają, kiedy tylko ich czujniki wykryją zagrożenie, oraz stałe kurtyny, które pracownik ręcznie opuszcza lub rozwija. Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane w obiektach wielkopowierzchniowych takich jak magazyny, hale produkcyjne czy galerie handlowe. Dzięki kurtynom dymowym każdy obiekt zachowuje swoją funkcjonalność, przy jednoczesnym osiągnięciu poziomu ochrony przeciwpożarowej zgodnej z obowiązującymi przepisami.

Na rynku działa przynajmniej kilu producentów takich kurtyn dymowych, które obecnie stanowią standardowe wyposażenie wielu dużych obiektów. Na co dzień są one niewidoczne dla pracowników i osób przebywających w budynku, ale w razie potrzeby są gotowe do natychmiastowego użytku.