Pomysł na aranżację ogrodu

 

Woda jest jednym z pożądanych elementów wystroju ogrodu. Stałą popularnością cieszą się przydomowe oczka wodna, baseny, kaskady i strumienie. Łagodne dźwięki wodospadów i potoków pomagają w odpoczynku po ciężkim dniu pracy, a większe zbiorniki pozwalają ochłodzić się w upalne dni.

Sztuczny strumień – oryginalna ozdoba ogrodu

sztuczny strumień w ogrodzieOczka wodne, czy baseny znane są od wielu lat, jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się sztuczne strupienie oraz wodospady. Starannie udekorowany sztuczny strumień w ogrodzie, nada mu niepowtarzalny klimat, a przyjemny dźwięk szumiącej wody ożywi ogród i pomoże się zrelaksować. Aby wyglądał naturalnie, należy wykonać strumień o długości przynajmniej 5 metrów, zatem jest to rozwiązanie szczególnie pożądane przez właścicieli większych ogrodów. Dodatkowym atutem jest zróżnicowana pod względem wysokości działka, co ułatwi wykonanie kaskad i spadków koniecznych do prawidłowego przepływu wody. Źródło strumienia powinno być umieszczone w najwyższym punkcie działki – to tu pojawia się największy spadek. Strumień blisko ujścia może płynąć wolniej, a do zamknięcia jego obiegu wykorzystywane są pompy, przetłaczające wodę z powrotem do jego źródła. Wodną ozdobę ogrodu można wykonać samemu lub zlecić stworzenie projektu wyspecjalizowanej firmie. Dodatkowy urok naszemu strumieniowi z pewnością nada umieszczony na jego początku wodospad, a na końcu jego trasy można wykonać oczko wodne. Jeśli dysponujemy rozległą działką, a strumień ma miejscami dość dużą szerokość, ciekawym pomysłem jest umieszczenie nad nim małego mostku. Aby nadać strumykowi magicznego klimatu, można wzdłuż niego zamontować punktowe światła, lub powiesić na otaczającej go roślinności lampki. Odpowiednim wyborem, by nadać strumykowi naturalny wygląd, jest posadzenie wzdłuż niego różnych rodzajów traw, niskich paproci, czy niezapominajek. Aby cały ogród tworzył logiczną całość, a taką samą dokładnością należy zaaranżować roślinność na lądzie.

We współczesnych trendach projektantów zarówno wnętrz, jak i ogrodów jest powrót do natury. Duże ilości zieleni, naturalne odgłosy wody, czy naturalne baseny coraz częściej pojawiają się w przydomowych ogródkach. Coraz większa waga przykładana jest do estetycznego wykończenia podwórka.