Przepyszna i zdrowa czubryca

Czubryca jest przyprawą, która przywędrowała do nas z bardzo tradycyjnej kulinarnie Bułgarii. W dziesiejszej kuchni znajduje się wiele zastosowań tejże przyprawy, która nadaje aromatu oraz niepowtarzalnego smaku. Co warto wiedzieć o czubrycy? Jakie właściwości zdrowotne ma ta tajemnicza przyprawa?

Przyprawa która ma właściwości lecznicze

smaczna przyprawa czubryca czerwonaPrzyprawa powstaje na bazie ususzonego cząbru górskiego charakteryzująca się intensywnością oraz pikanterią. Obecnie na rynku można spotkać czysty ususzony cząber górski jak i jego mieszanki. Każda postać czubrycy stanowi cenny dodatek do wielu dań oraz wykazuje również szereg leczniczych właściwości. Cząber górski, z którego uzyskuje się przyprawę jest rośliną o wielu aspektach. Liście rośliny cechują się skórzastą strukturą o bardzo delikatnym ale szorstkim owłosieniu. Ziele to wydziela niezwykle silny aromat co jest sprawą olejków eterycznych zawartych w liściach odpowiadających za charakterystyczny smak potrawy określony najczęściej jako korzenny. Ta smaczna przyprawa czubryca czerwona ma wiele podstawowych właściwości leczniczych. Przede wszystkim ma zdolność do hamowania rozwoju drożdżaków, bakterii, gronkowców oraz paciorkowców. Łagodzi dolegliwości żołądkowe takie jak wzdęcia czy niestrawność. Sam cząber górski wykazuje też działanie odkażające. Przygotowane z tego zioła przeróżne preparaty stosować można w przypadku drobnych poparzeń skórnych, ukąszeń owadów, jak i w różnych przypadkach chorób dermatologicznych. Cząber górski jako podstawowy składnik czubrycy dodatkowo wspomaga podczas walki z nudnościami, wymiotami oraz biegunką czy zapaleniem pęcherza moczowego, a nawet przy dokuczającym bólu gardła. Przyprawę tę powinny również stosować kobiety cierpiące na nieregularne cykle miesiączkowe. W ostatnich badaniach wskazano, że olejki wydobywające się z cząbru górskiego zapobiegają i hamują aktywność oraz rozwój wirusa HIV. Jak widzimy prawdziwa czubryca powinna opierać się na wysuszonym cząbrze górskim. Na rynku dostępne są różne mieszanki przypraw, które wykorzystuje się w lecznictwie ale również w kosmetyce. Liście cząbru górskiego wpływają kojąco na skórę twarzy oraz pomagają zwalczać problem tłustej cery.

Doskonale widzimy, że czubryca czerwona to nie tylko przyprawa, która nadaje wyjątkowego smaku i aromatu potrawom, ale także posiada wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Pozwala między innymi zniwelować dolegliwości powstałe w układzie pokarmowym, jak i również wpływa kojąco na skórę i pozbawia problemów dermatologicznych.