Rodzaje pomp hydraulicznych

W każdym układzie hydraulicznym najważniejszym jego elementem jest pompa hydrauliczna. Zamienia ona energię mechaniczną w energię hydrostatyczną, co generuje przepływ energii wystarczającej, aby przeciwstawić się obciążeniu na wyjściu pompy. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać jej odpowiedni rodzaj do układu hydraulicznego.

Wybór odpowiedniej pompy hydraulicznej

pompa hydrauliczna tłoczkowaKażdy mechanik musi wiedzieć, iż dobór odpowiedniej pompy hydraulicznej zależny jest od tego, gdzie się znajdzie. Dlatego warto znać ich rodzaje. Przede wszystkim pompa hydrauliczna tłoczkowa zwana również wielotłokową używana będzie stacjonarnie, jak i mobilnie: w przemyśle odlewniczym, maszynach przetwórstwa tworzyw sztucznych, maszynach budowlanych. Warto wiedzieć, że dzielą się na promieniowe oraz osiowe. Kolejna pompa to zębata, która jest najprostsza i najczęściej jest przez to używana. To łatwy w utrzymaniu, ekonomiczny zakup. Trzecią pompą jest pompa łopatkowa, które generuje mało hałasu dając przy tym wysokie tempo pracy. Ostatnim rodzajem są pompy śrubowe, czyli trwałe pompy generujące niezbyt wiele hałasu. Wybierane są głównie ze względu na generowanie dużych przepływów przy niskich ciśnieniach. Wybierając pompę musimy zwrócić uwagę na jej stałą wydajność, jak również na zmienną wydajność. Dzięki temu wybierzemy najlepszy model do naszego układu hydraulicznego i nie będziemy musieli obawiać się szybką potrzebą zakupu nowego egzemplarza.

Jeżeli wybieramy pompę do układu hydraulicznego przede wszystkim spójrzmy na jej parametry i to czego potrzebujemy. Oczywiście, bardzo istotnym elementem będzie jak najmniejszy hałas, jednak w obecnych czasach wiele elementów pracuje naprawdę cicho. Dzięki wybraniu odpowiedniej pompy będziemy zadowoleni z pracy naszego układu.