Skuteczna dezynfekcja pępka niemowląt dzięki gazikom

 

Rozwój medycyny, w tym wiedzy na temat zagrożeń związanych z różnego rodzaju infekcjami powstałymi w wyniku zanieczyszczeń skóry w miejscu rany, pozwala na tworzenie produktów dedykowanych także niemowlętom, które pozwalają na skuteczną dezynfekcję pępka.

Dezynfekcja pępka – sposób na piękne zagojenie

gaziki do pępkaWiele osób, w tym rodzice oraz lekarze zdaje sobie sprawę, jak ważna jest skuteczna dezynfekcja pępka niemowląt. W pierwszym okresie aklimatyzacji do nowego otoczenia, dziecko narażone jest na różnego rodzaju zarazki i inne zagrożenia, z którymi dotychczas jego układ odporności nie miał styczności. Gaziki do pępka pozwalają na skuteczną dezynfekcję tego miejsca u niemowląt, dodatkowo nie stanowią zagrożenia dla skóry dziecka. Produkt ten dzieli się na dwie grupy: gaziki jałowe oraz niejałowe. Tańsze są gaziki niejałowe, w związku iż są na nich śladowe ilości różnych substancji. Gaziki jałowe odznaczają się wysokim poziomem sterylności, co również przekłada się na bezpieczeństwo ich stosowania. Stąd ich ogromna użyteczność, zwłaszcza podczas oczyszczania niewielkiej rany w miejscu pępka, powstałej po przecięciu pępowiny. Zastosowanie mają w przypadku innych, wrażliwych miejsc u dziecka, które są podatne na podrażnienia lub podatne na infekcje bądź bakterie. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na zakupowany produkt. Ważne, aby zaopatrzyć się w gaziki, nie, również często sprzedawane – waciki. Gaziki produkowane są w ten sposób, aby nie podrażniać skóry niemowląt, ani nie pozostawiać żadnych włókien. W niektórych przypadkach ważna jest także grubość gaziku, zależna od ilość warstw, z jakiej się składa. Także gęstość nici może mieć wpływ na podrażnienia na skórze oraz bezpieczeństwo stosowania gazików. Zaleca się korzystanie wyłącznie z rekomendowanych i sprawdzonych marek. Dodatkowo przyjmuje się, iż pępek niemowlęcia powinien być oczyszczany raz na dobę.

Dzięki dostępnej wiedzy i rozwiązaniom technologicznym, stosowanym obecnie w farmakologii oraz przy okazji wytwarzania różnego rodzaju produktów, typu gaziki, możliwe jest tworzenie bezpiecznych gazików dla niemowląt, które nie podrażniają skóry. Dodatkowo pomagają oczyszczać rankę w pępku oraz możliwe jest uch stosowanie w innych, narażonych na infekcje lub bakterie, wrażliwych miejscach ciała.