Stal do pracy w wysokich temperaturach

Stal kotłowa to stal chromowo-molibdenowa, przystosowana do pracy w podwyższonych temperaturach. Wykorzystywana jest przy produkcji piecy, części kotłów parowych, zbiorników pod ciśnieniem, wymienników ciepła, komór zbiorczych, części aparatury chemicznej, rozdzielaczy gazów gorących, śrub, kołnierzy, nakrętek, wężownic, kolektorów i innych urządzeń energetycznych.

Odpowiedni gatunek stali kotłowej

stal 16mo3Zastosowanie poszczególnych gatunków stali żaroodpornych jest ściśle związane z temperaturą ich pracy. Ważnym czynnikiem jest także ośrodek gazowy, mówiący o tym, czy dany materiał jest narażony na działanie związków siarki, atmosferę utleniającą, czy redukującą. Innymi czynnikami mającymi wpływ na dobór gatunku stali jest spawalność materiału, konieczność zastosowania obróbki cieplnej w miejscach łączeń, sama konieczność wykonania obróbki cieplnej na całym elemencie, rozszerzalność cieplna, przewodnictwo cieplne, plastyczność materiału w przypadku gięcia elementów. Te wszystkie warunki spełnia stal 16mo3, która zachowuje dobrą plastyczność oraz ciągliwość – zarówno na gorąco, jak i na zimno. Doskonale poddaje się obróbce i gwarantuje prostotę spawania przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod oraz materiałów spawalniczych. Dzięki wzmożonej obecności molibdenu, znajduje zastosowanie w warunkach podwyższonej temperatury.

Podsumowując, stal 16mo3 jest to żarowytrzymały materiał, zachowujący dobrą plastyczność i ciągliwość zarówno na gorąco, jak również na zimno. Dobrze poddaje się obróbce, a swoje zastosowanie znajduje w warunkach podwyższonej temperatury. Stal ta odporna jest na korozję spowodowaną obecnością pary wodnej. Nadaje się do zastosowania w urządzeniach energetycznych oraz chemicznych pracujących w temperaturach do 530 stopni Celsjusza.