Tanie i ekologiczne paliwo

Ze względu na rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego koniecznym staje się poszukiwanie alternatywnych sposobów wytworzenia czy pozyskania potrzebnych mediów. Do tej pory w dużej mierze stosowane były i są jednostki centralne, gdzie zachodzi spalanie paliw konwencjonalnych takich jak węgiel. Dzięki temu pozyskane może być ciepło lub pośrednio prądu. Niemniej jednak staje się to coraz mniej opłacalne.

Jak wygląda proces produkcji pelletu?

tani pellet barlinekPozyskanie potrzebnego paliwa jest trudniejsze, a sam koszt kupna potrzebnych mediów z sieci nieustannie rośnie. Właśnie dlatego wiele osób poszukuje obecnie alternatyw, które pozwolą im wytworzyć energię w sposób rozproszony, na własne potrzeby. Żeby to wykonać można zastosować instalacje odnawialnych źródeł energii, które wykorzystują ekologiczne rozwiązania. Dobrym przykładem są kotły grzewcze nowej generacji, które spalają biopaliwa. Można tutaj wymienić chociażby tani pellet barlinek, który jest niezwykle popularny. Paliwo to może być wykorzystane jako opał do kotła, pieca, palnika lub kominka. Pellet jest to nic innego jak sprasowane pod wysokim ciśnieniem materiały pochodzenia organicznego. Granulat powstaje w procesie nazywanym peletowaniem. Na rynku najczęściej spotykany jest granulat o średnicy 6 lub 8 mm. Pellet Barlinek jest wytwarzany z czystych trocin iglastych oraz liściastych. Warto wspomnieć, że tego typu paliwo charakteryzuje się wysoką wartością opałową oraz znikomą zawartością popiołu. Ten ostatni może być wykorzystywany jako nawóz co sprawia, że odpad po spaleniu pelletu jest naprawdę niewielki. Dodatkowo w trakcie spalania do atmosfery emitowana jest taka sama ilość dwutlenku węgla jaką roślina pobrała w trakcie fotosyntezy.

Oznacz to, że cały proces charakteryzuje się praktycznie zerową emisją szkodliwych gazów do atmosfery. Warto wspomnieć, że nowoczesne kotły można w prosty sposób zautomatyzować. Dzięki temu nie potrzebna jest ciągła obsługa pieca w celu dorzucania kolejnych porcji paliwa. Dodatkowo wszystkie najważniejsze parametry pracy są dostępne dla użytkownika, który może na bieżąco oceniać czy cały proces zachodzi prawidłowo. Jak widać obecnie koniecznością staje się poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie wytwarzania energii czy to cieplnej czy elektrycznej.