Ukraina stanowi źródło wykwalifikowanych pracowników

Agencje zatrudnienia coraz częściej otwierają się na wschodni rynek. Rekrutowani są zarówno pracownicy z Ukrainy, Mołdawii i Rumuni, jak i pracownicy pochodzący z Azji. Nie ulega wątpliwości, że rynek pracy w Polsce diametralnie się zmienił przez ostatnie lata. Obecnie mamy do czynienia z rynkiem pracownika. To pracownicy dyktują warunki pracodawcom, a nie na odwrót.

Polskie firmy rekrutują pracowników ze Wschodu

rekrutacja dla pracowników z ukrainyAgencje zatrudnienia zajmujące się rekrutacją pracowników z zagranicy mają pełne ręce roboty. Nic w tym dziwnego, bowiem istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu i z Azji. Ze względu na najniższy od lat poziom bezrobocia w Polsce właściciele firm i przedsiębiorstw często mają problem z pozyskaniem osób chętnych do pracy. Problem ten dotyczy zresztą nie tylko sektora prywatnego. Instytucje państwowe, w tym urzędy i zakłady, również mają problem z pozyskaniem pracowników. Cześć osób odeszła z pracy w poszukiwaniu bardziej dochodowego zajęcia. Wielu pracowników odeszło na emeryturę, z kolei cześć osób pracuje w tak zwanej szarej stressie. Powstała duża luka na rynku pracy. Gdyby nie Ukraińcy i pracownicy pochodzący z krajów azjatyckich, wzrost gospodarczy w Polsce zostałby znacząco zahamowany. Dlatego też agencje zatrudnienia dokładają wszelkich starań, żeby rekrutacja dla pracowników z Ukrainy i innych krajów ze Wschodu odbywała się bezproblemowo. Oczywiście trzeba spełnić określone formalności. Imigrant musi postarać się o odpowiednie zezwolenie na pobyt w obcym kraju oraz pozwolenie na prace w danym miejscu. Zazwyczaj takie zezwolenie wydawane jest na okres kilku miesięcy. Po tym czasie pracownik z zagranicy musi albo opuścić dany kraj, albo też postarać się o przedłużenie pozwolenia na pobyt i pracę. Po pewnym czasie można uzyskać pozwolenie na pobyt stały. Osoby z Ukrainy często zostają w Polsce na długie lata.

Ukraina to nasz najbliższy sąsiad. Mieszkańcy Ukrainy często wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy. Taką prace znajdują chociażby w Polsce. Polscy pracodawcy przyjmują pracowników z Ukrainy z otwartymi rekami. Nic w tym dziwnego, bowiem pracownicy z Ukrainy cieszą się dobra opinią – są solidni, rzetelni, a ponadto zmotywowani do pracy. Są również nastawieni na długotrwałą współpracę.