Walory filcu naturalnego

Jednym z najstarszych materiałów używanych we współczesnym przemyśle jest filc, którego historię powstania datuje się na kilka tysięcy lat p.n.e. Obecnie filc wytwarza się na skalę przemysłową przy użyciu najnowocześniejszych urządzeń. Na rynku ten bardzo przydatny materiał, zdobywający coraz więcej funkcjonalności występuje w postaci filcu naturalnego oraz syntetycznego.

Zastosowania i właściwości filcu z naturalnego włosia

filc wełniany uszczelkowySurowcem do produkcji filcu naturalnego jest sierść zwierzęca. Z uwagi na łatwość pozyskania najczęściej filc tego rodzaju wytwarza się z runa owczego w oparciu o zasady stosowane wiele tysięcy lat temu. Pozyskaną sierść owczą moczy się w wodzie i dokładnie miesza z wodą. Po uzyskaniu odpowiedniej masy zostaje ona rozłożona równomiernie i poddana suszeniu w atmosferze podwyższonego ciśnienia. Proces ten nazywany jest filcowaniem lub spilśnianiem. Producenci filc naturalny dostarczają w matach o różnej grubości dostosowując go w ten sposób do potrzeb dalszej produkcji różnorodnego asortymentu. Jest on dostępny w wielu różnorodnych barwach. Bardzo często ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest jako naturalny filc wełniany uszczelkowy do instalacji olejowych i smarowniczych. Filc wełniany jest odporny na działanie olejów i smarów i świetnie się sprawdza w postaci uszczelek produkowanych w rozmaitych grubościach i wielkościach. Producenci chętnie przyjmują zlecenia na wykonanie uszczelek o nietypowym kształcie i wielkości jak chociażby uszczelki składane. Naturalny filc jest bardzo chętnie wykorzystywany od pewnego czasu przy wykończeniach wnętrz. Produkuje się z niego świetne okładziny ścienne o bardzo wysokiej estetyce. Poprawiają one akustykę wnętrza oraz są bardzo dobrym elementem termoizolacyjnym. Filc naturalny to znakomity surowiec do produkcji podkładek meblowych, wyrobów ozdobnych, użytkowych, odzieży. Ilość zastosowań filcu jest ogromna o czym możemy się przekonać odwiedzając strony internetowe producentów i sprzedawców. 

Filc naturalny jest materiałem o zwartej strukturze włosia i małej rozciągliwości. Obecnie w celu poprawy jego właściwości odpornościowych na zagrożenia biologiczne wprowadza się do jego struktury włókna syntetyczne takie jak poliestry czy nici nylonowe. Na rynku występuje również fil wytwarzany wyłącznie z włókien syntetycznych. Nosi on miano filcu technicznego.