Wiadra fermentacyjne do warzenia domowego piwa

Domowe piwowarstwo to bardzo atrakcyjne hobby dla wszystkich miłośników tego złocistego trunku. Warzenie piwa w domu nie należy do skomplikowanych zajęć i pozwala uwarzyć smaczne i niepowtarzalne piwa za jedynie niewielki ułamek ich ceny sklepowej. Dzięki temu po stosunkowo krótkim okresie fermentacji będziemy mogli cieszyć się własnoręcznie uwarzonym alkoholem, którego smak będzie w pełni dostosowany do naszego indywidualnego gustu.

Do czego służą wiadra fermentacyjne?

zamykane wiadro fermentacyjneRzecz jasna przed przystąpieniem do procesu warzenia piwa koniecznym jest zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, bez których nie bylibyśmy w stanie sporządzić trunku. Podstawowym i najważniejszym elementem naszego domowego browaru będzie zamykane wiadro fermentacyjne, w którym zachodzić będą procesy fermentacji alkoholu. Pojemnik ten powinien dać możliwość zamontowania rurki fermentacyjnej, co pozwoli nam przeprowadzić fermentację w kilku wiadrach naraz. Dodatkowym atutem takiego pojemnika jest kran spustowy. To bardzo ważne, aby pojemniki do fermentacji gwarantowały stuprocentową szczelność. W specjalistycznych sklepach piwowarskich można zakupić odpowiednio dostosowane wiadra fermentacyjne w bardzo przystępnej cenie. Kolejnym niezbędnym narzędziem jest duży garnek, w którym będziemy warzyć piwo przed rozpoczęciem procesów fermentacji. Zazwyczaj garnki do warzenia piwa to naczynia o pojemności co najmniej dwudziestu litrów. To ważne, aby w miarę możliwości nie używać takiego garnka do innych celów, niż gotowanie piwa. Początkujący piwowarzy, a także doświadczeni domowi browarnicy z pewnością docenią akcesoria w postaci dokładnych termometrów, miarek oraz cukromierzy, czy też aerometrów do mierzenia gęstości cieczy. Taki specjalistyczny sprzęt pozwoli nam odpowiednio dobrać proporcje oraz z łatwością monitorować procesy powstawania piwa. Korzystanie z tych urządzeń znacznie zwiększy nasze szanse na uzyskanie oczekiwanych efektów, a przy okazji ułatwi i usprawni cały proces czyniąc go bezproblemowym, przyjemnym i bardzo satysfakcjonującym.

Ostatnim etapem będzie zaopatrzenie się kapslownicę, a także odpowiednią ilość kapsli i pustych butelek, do których rozlewać będziemy gotowy trunek. Oczywiście będą nam potrzebne również składniki do naszego piwa. Często dobrym wyborem dla początkujących będzie użycie gotowych brewkitów, które można zamówić w internecie. Wraz z nabywaniem coraz większego doświadczenia w piwowarstwie będziemy mogli warzyć piwo z tradycyjnych składników, a także eksperymentować i tworzyć własne receptury.