Wykorzystanie blach dziurkowanych

 

Blacha perforowana to taka blacha, która posiada liczne otwory umieszczone obok siebie. Dziurkowanie takiej blachy ma za zadanie nadać jej lekkości, a także innych właściwości, które chcemy wykorzystać, w miejscach, gdzie taką blachę się zakłada. Gdzie i po co jej się używa? Zastanówmy się.

Blachy dziurkowane na osłonach witryn sklepowych

blacha dziurkowanaZastosowań, dla tego typu blachy jest naprawdę wiele. Samo dziurkowanie nadaje takiemu elementowi stalowemu pewnej lekkości, przez co blacha perforowana jest lżejsza niż jej niedziurkowany odpowiednik, ale jednocześnie niewiele mniej wytrzymała. Z tego powodu wykorzystuje się ją w rozmaitych elementach budowlanych, gdzie poza wytrzymałością liczy się też struktura, która dodaje element dekoracyjny. Poza tym trwała blacha dziurkowana wykorzystywana jest także w dużych roletach, takich jakimi zasłania się witryny sklepów. Takie rolety są bardzo wytrzymałe i odporne na wandalizm, głównie za sprawą wytrzymałości samej blachy, którą tam zastosowaliśmy. Dziurki w poszczególnych szczeblach rolety dodatkowo przepuszczają światło, co przydaje się przy lekkim przysłonięciu rolet, a także wtedy, gdy chcemy widzieć, czy wewnątrz świeci się światło. Blacha dziurkowana jest wykorzystywana także przy produkcji sit. W tym przypadku wielkość oczka musi być odpowiednio wykonana, tak, aby uzyskać nominalną wielkość sita. Trzeba jednak w tym przypadku użyć odpowiednio mocno zagęszczonych oczek, tak, aby sito sprawdzało się w swojej roli.

Oczywiście zastosowań dla blach dziurkowanych jest jeszcze więcej. Raczej nie zdajemy sobie z tego od razu sprawy, ale widzimy ją pewnie częściej niż się spodziewamy. Nic dziwnego, gdyż jest to bardzo dobry materiał, który w swojej wersji ze stali szlachetnej sprawdza się także w ekstremalnych sytuacjach.