Znaczenie oświetlenia ulicznego

Nasze miasta i miasteczka są coraz piękniejsze. Powstało dużo nowych obiektów biurowych i mieszkalnych. Odnawiane są stare domy, które udatnie wkomponowują się w nowoczesność. W nowych i starych budowlach, przyciągają wzrok witryny sklepów i światła knajpek. Wyremontowane chodniki zachęcają do  spacerów. Jednak aby odbyć taki spacer, trzeba mieć poczucie bezpieczeństwa, które zapewnić powinny odpowiednie służby miejskie. 

Historia żarówki ulicznej

żarówki uliczne LEDStałym elementem ulicznego krajobrazu są lampy uliczne. Pojawiły się one z chwilą zastosowania gazu do oświetlenia. Secesyjne, gazowe lampy dodawały uroku ówczesnym ulicom. Zapalane o zmroku, gaszone o świcie przez stróży, lampy gazowe odeszły wraz z nastaniem elektryczności. Uliczne oświetlenie elektryczne ewoluowało przez lata. Najpierw ulice oświetlane były żarówkami elektrycznymi o dużej mocy, pożerając ogromne ilości energii elektrycznej. Potem zastąpiono je neonówkami, a następnie energooszczędnymi świetlówkami i lampami sodowymi. Podwyższano ramię, na którym zamontowana jest lampa i zwiększano jej moc, przez co powiększany jest obszar oświetlany. Jasne i pełne oświetlenie ulic stwarza możliwość bezpiecznego poruszania się po nich pieszym i wszelkim pojazdom.  Współcześnie mają zastosowanie żarówki uliczne LED., oświetlając nie tylko ulice, ale również drogi poza miejskie, szosy i autostrady. Największą zaletą tych żarówek jest wielka oszczędność energii elektrycznej. Poza tym lekkość i trwałość ich wykonania jest gwarantem długowieczności. Żarówki te świecą jednolitym światłem i od chwili włączenia pełnym blaskiem. Warto również zwrócić uwagę na ich ciekawe, designerskie kształty. Oczywiście do tych żarówek produkowane są specjalne oprawy, ale zarówno handlowcy, jak i producenci żarówek twierdzą, że można je bez obaw wkręcać do oprawek lamp sodowych. Trudno przewidzieć jak długo żarówki led będą na topie.

Aktualnie ich wykorzystanie jest powszechne i wzrastające. Żarówki, z nazwy uliczne, mają zastosowanie we wszystkich lampach zewnętrznych. Oświetlają parki i podwórza, a także obiekty drogowe lub uliczne, jak np. stacje benzynowe. Żarówki te znajdują się w ofercie czołowych firm, produkujących sprzęt elektryczny, a sprzedawane są zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i w sklepach on-line.