Bardzo duży odsetek mężczyzn zmaga się z wypadaniem włosów. Łagodne szampony i odżywki przeważnie nie przynoszą pożądanego efektu. Z problemami skóry głowy najlepiej udać się do trychologa, lub dermatologa, który specjalizuje się w leczeniu chorób skóry głowy. Działanie na własną rękę w tym przypadku przyniesie mizerne efekty.
Łysienie androgenowe u mężczyzn – Jak leczyć?
Ten typ łysienia charakteryzuje się trzema etapami rozwoju. 1 etapem jest pasek, na czubku głowy, na którym występuje przerzedzenie włosów, w 2 etapie pasek zaczyna się poszerzać, natomiast w 3 obejmuje już dużą część głowy. Łysienie androgenowe może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć w grupie ryzyka jest głównie płeć męska. Schorzenie jest bardzo często dziedziczne po przodkach. Przyczyną jego wystąpienia jest podwyższona ilość hormonów androgenowych w organizmie. I podczas diagnozy trzeba wykonać badanie oznaczające poziom tych hormonów. Jak przebiega leczenie łysienia androgenowego? Podczas leczenie tego schorzenia wykorzystywane są leki doustne i preparaty o działaniu miejscowym. Jednym z leków stosowanych doustnie jest finasteryd (nie może być stosowany u kobiet), który hamuje produkcję dihydroepitestosteronu odpowiedzialnego za oddziaływanie na mieszki włosowe. Stosuje się go również w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Terapia tym lekiem to koszt kilkuset złotych miesięcznie, a odstawienie go powoduje cofnięcie do stanu sprzed leczenia. Na runku dostępne są również preparaty o działaniu miejscowym, antyandrogenowym. Jednak nie wykazują one tak dużej skuteczności jak finasteryd.
Schorzenie to w większości przypadków jest nieuleczalne. Leki zahamują postęp choroby, natomiast nie odwrócą jej skutków. Dlatego ważna jest szybka reakcja i wdrążenie leczenia w przypadku zachorowania. Im szybciej zareagujemy tym mniej włosów bezpowrotnie utracimy. Zwróćmy też uwagę na stan włosów u swoich rodziców i dziadków, ponieważ choroba ta bardzo często występuje dziedzicznie.