W ostatnich latach w Polsce wzrasta zainteresowanie budową domów szkieletowych oraz modułowych. Bardzo często, technologia wykorzystywana do ich budowy pozwala na zaprojektowanie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Kluczem do obniżenia zapotrzebowania energetycznego budynku jest jego porządna izolacja termiczna.
Izolacja natryskowa pianką PUR
Gdy idea budowy domów pasywnych dopiero się pojawiała, częstą praktyką było projektowanie budynku o jak najprostszej bryle, często z wykorzystaniem dachu płaskiego, lub skośnego z zamontowanymi na nim panelami słonecznymi. Aby zapewnić odpowiednią izolacyjność, projekt obejmował większe zużycie materiałów do izolacji termicznej – izolacja niejednokrotnie przekraczała tę w tradycyjnym budownictwie kilkukrotnie. Budynki o prostej bryle i płaskim dachu w dalszym ciągu pozostały modne, jednak ta forma nie jest już niezbędna, by osiągnąć parametry domu pasywnego. Wraz z rozwojem technologii budowlanych, na rynku pojawiła się możliwość izolacji cieplnej przy użyciu pianki poliuretanowej. Przy jej pomocy możliwa jest izolacja całego domu: fundamentu, ścian, dachu. Piana zamkniętokomórkowa, dzięki swojej twardości oraz wodoodporności doskonale nadaje się do izolacji fundamentów Izolacja stropodachu (lub dachu) oraz ścian jest wykonywana przy użyciu lżejszej piany otwartokomórkowej. Dzięki swoim właściwościom piana PUR może dotrzeć we wszystkie zakamarki, dzięki czemu w budynku nie powstają mostki termiczne, którymi ciepło ucieka na zewnątrz.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można w łatwy sposób połączyć funkcjonalność oraz estetykę budynku. Wykorzystanie tych możliwości zmniejsza ograniczenia nakładane na projektantów, co wpływa na większą różnorodność krajobrazu miejskiego.