Czapraki pod siodło

 

Jazda konna jest coraz powszechniejszą rozrywką. Nie trzeba mieć własnego konia, aby z niej korzystać. Coraz łatwiej znaleźć w okolicy stajnię, gdzie można nauczyć się jazdy konnej i spędzić czas w towarzystwie innych koniarzy. Nie ważne jednak, czy mamy jednego konia czy całą ich stajnię – o kopytnego przyjaciela należy odpowiednio dbać.

Jaką rolę pełnią czapraki?

eskadron czaprakiKonie są dość wrażliwymi zwierzętami. Boją się nagłych hałasów, gwałtownych ruchów, mogą być bardzo wrażliwe na niektóre pokarmy, zaszkodzić im może nawet picie zbyt zimnej wody po intensywnym treningu. Wrażliwa jest także ich skóra, dlatego należy ją odpowiednio chronić, jeśli chcemy wykorzystywać konia do jazdy. Pod siodło zawsze należy zakładać czaprak, inaczej nazywany potnikiem. Pełni on dwie bardzo ważne funkcje: z jednej strony pochłania pot (ta cecha jest uzależniona od materiałów, z jakich go wykonano) oraz chroni koński grzbiet przed otarciami, które mogłoby spowodować siodło. W sklepach znajdziemy różnorodne modele, na przykład Eskadron czapraki. Nadają się one do różnych zastosowań. Znajdziemy wśród nich czapraki ogólnoużytkowe, ujeżdżeniowe oraz typowo rajdowe, z dodatkowymi przegrodami. Wśród czapraków produkowanych przez firmę Eskadron znajdziemy również i takie, które osłonią cały koński tułów. Doskonale nadają się one jako derka do osuszenia zwierzęcia albo sposób na ogrzanie go w zimniejszy dzień. Wybór jest naprawdę szeroki.

Czapraki pełnią też rolę końskiej ozdoby, nie jest więc niczym dziwnym różnorodność wzorów oraz kolorów. Możemy kupić czapraki jedno- i wielobarwne. Wiele z nich jest pikowanych, co zapobiega przesuwaniu się wypełnienia, ale ma także walory dekoracyjne. Pikowanie jest szczególnie ważne przy czaprakach z grubszym wypełnieniem.