Czym jest nachrapnik hanowerski?

Samo ogłowie dla konia składa się z wielu, bardzo ważnych elementów, bez których prowadzenie konia i wydawanie mu podstawowych poleceń byłoby niemożliwe lub niezwykle trudne. Jednym dodatków jest nachrapnik, który stanowi część ogłowia, choć w razie potrzeby można go zdejmować. Nie każdy jeździec uważa, że korzystanie z tego typu produktu jest konieczne, lecz mimo wszystko ma on swoje zalety.

Kiedy wykorzystuje się nachrapniki hanowerskie?

ogłowie hanowerskieNachrapnik nakłada się na nos konia, aby przede wszystkim wspierał działanie kiełzna i ułatwił utrzymanie go w prawidłowym miejscu. Zastosowanie nachrapnika pozwala ograniczyć koniu wykonywanie niekontrolowanych manewrów szczęką. Ogłowie hanowerskie nieco różni się od szwedzkiego bądź angielskiego. Podstawowa różnica polega na tym, że w przypadku nachrapników hanowerskich, umieszcza się je tuż za wędzidłem. W momencie, kiedy koń będzie próbował otworzyć pysk, wówczas produkt spowoduje ucisk na jego kość nosową. Nie jest to jedyna zaleta ogłowia z hanowerskich nachrapnikiem. Produkt wybiera się również dlatego, że w znacznie mniejszym stopniu oddziałuje na zęby zwierzęcia, nie uszkadzając ich, a przy tym w żaden sposób nie blokuje żuchwy zwierzęcia (jak może to mieć miejsce w przypadku innego ogłowia). Większość nachrapników nie jest umieszczanych przy ogłowiu na stałe. Jeździec może w dowolnej chwili odpiąć ten element wyposażenia, jeżeli uzna go za zbędny.

W przypadku zawodów i konkursów jeździeckich, w których panowanie nad zwierzęciem jest koniecznie, ogłowie z nachrapnikami może się sprawdzić. O ile sam produkt początkowo może wywoływać u konia dyskomfort, tak przekłada się to na osiągi jeźdźca. Należy jednak pamiętać o prawidłowym zamocowaniu nachrapnika – umieszczony zbyt nisko może sprawiać zwierzęciu problemy z oddychaniem.