Czym szczelnie owijać baloty?

 

Baloty siana po kolejnych pokosach to doskonały materiał na sianokiszonkę, czyli jedną z najczęściej stosowanych wśród hodowców pasz objętościowych. Dobrej jakości pasza to zdrowe, dobrze rozwijające się i produktywne bydło, warto więc zadbać, aby sianokiszonka przechowywana była w jak najlepszych warunkach.

Jak wybrać folię do owijania balotów?

folia do balotówJak zadbać o jakość paszy dla bydła, aby przetrwała ona nawet kilkanaście miesięcy? Podstawową zasadą, o jakiej trzeba pamiętać jest zabezpieczenie przed dostawaniem się do wnętrza balotów powietrza. Zatamowanie dostępu tlenu sprawi, że wewnątrz wytworzą się warunki beztlenowe, które to są odpowiedzialne za fermentację. Proces fermentacji zachodzi dzięki bakteriom kwasu mlekowego i pozwala on na przetwarzanie składników odżywczych na te bardziej przyswajalne dla zwierzęcia. Zatem folia do balotów koniecznie musi być szczelna. Wszelkie nieszczelności spowodują dostanie się tlenu do środka, a zarazem gnicie i pleśnienie materiału. Za szczelność folii odpowiada jej kleistość oraz wytrzymałość. Folia słabej jakości może zostać zniszczona zarówno przez twarde łodygi od środka, jak i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy grad. Kleistość natomiast pozwala na szczelne owinięcie balotów. Folia do balotów powinna być także odporna na działanie promieni UV oraz na mróz. Dobrze jest także wybrać folię, która będzie współdziałać z różnymi typami owijarek, oraz taką, która nie będzie się zrywać podczas owijania, co może być naprawdę irytujące. Warto zatem postawić na sprawdzonego producenta, zamiast szukać złudnych oszczędności. Istotnym elementem jest także wydajność folii, którą najlepiej sprawdzić ważąc rolkę. Dzięki temu będziemy pewni, na ile balotów nam wystarczy. W dzisiejszych czasach duże znaczenie mają produkty bezpieczne dla środowiska. Wybierzmy zatem folię, którą będzie można poddać recyklingowi. Jest jeszcze jeden aspekt, jaki warto rozważyć w temacie folii do sianokiszonki, a mianowicie jej kolor. Spośród czterech dostępnych kolorów (biały, jasnozielony, ciemnozielony i czarny) warto wybierać te jasne kolory, które zabezpieczą przed nadmiernym nagrzewaniem się materiału. Ciemna folia sprawdzi się przy ostatnich pokosach, już po letnich upałach.

W temacie folii do owijania bel trzeba jeszcze wspomnieć o folii bezbarwnej. Choć często używana przez rolników, nie jest najlepszym wyborem. Ten rodzaj folii służy głównie do owijania palet, a nie do konserwowania pasz. Nie posiada ona bariery UV, a zatem jej trwałość jest bardzo ograniczona (bardzo szybko się rozpadnie). Taka folia nie zabezpiecza także przed szukającymi pożywienia zwierzętami, które widząc co jest w środku, będą próbowały się dostać do jedzenia.