Do czego służy tabliczka znamionowa?

Odpowiednie oznakowanie maszyn i urządzeń ułatwia korzystanie z nich. Jak coś jest nowe, ma się instrukcję to wiadomo jak to użytkować. Co jednak z wiekowym sprzętem, czy często eksploatowanym? Tutaj zwykłe napisy mogłyby się szybko zetrzeć i być nieczytelne. Czy jest dla tego jakaś alternatywa? Okazuje się że doskonałe są tabliczki znamionowe, od wielu lat stosowane w przemyśle, czy w transporcie.

Tabliczka znamionowa z ważnymi informacjami

estetyczna tabliczka znamionowaTaka tabliczka najczęściej robiona jest z cienkiej warstwy aluminium z zabezpieczeniem z folii grawerskie. Właśnie grawerowane tabliczki są najpopularniejsze, te z ,,drukiem” wypukłym w metalu zdarzają się o wiele rzadziej. Dzięki grawerowi wiadomo, że informacja odnośnie natężenia prądu, podłączenia, czy wagi będzie widoczna nawet po wielu latach. Grawer się nie ściera, nie blaknie, w końcu jest jakby wyryty w metalu. Estetyczna tabliczka znamionowa ma niewielki rozmiar. Zwykle jest to kilka centymetrów. Mocowana jest na maszynie czy pojeździe (na przykład na wagonie pociągowym) w takim miejscu, żeby dało się ją odczytywać bez ruszania przedmiotu, ale też by nie zawadzała ona w użytkowaniu maszyny. Tabliczki znamionowe można kleić lub mocować przy pomocy metalowych wkrętów. Firma robiąca tabliczki może na zamówienie przygotować otwory i wycięcia w metalu. Często na tabliczkach pojawia się także nazwa firmy i konkretnego produktu. To ułatwia jego naprawę, bo ktoś kto nie miał wcześniej styczności z danym produktem może poczytać o nim w internecie i sprawdzić jego specyfikację. Tabliczka mimo iż pełni głównie funkcję praktyczną to może być też ładna. Gładkie aluminium ze stylowym grawerem nie będzie szpecić eleganckiego urządzenia. Na pojazdach można natomiast umieszczać nazwę homologacji, numer vin, czy dopuszczalną masę całkowitą. Wszystko zależy od konkretnej rzeczy i jakie dane są kluczowe.

Każda maszyna musi obowiązkowo posiadać tabliczkę znamionową. Zawarte na niej bardzo ważne informacje są potrzebne przy naprawach jak i przy codziennym użytkowaniu maszyny przez nową osobę. Tabliczka montowana z odpowiednim miejscu przetrwa lata w stanie niezmienionym, co jest bardzo ważne w każdej branży, szczególnie tam, gdzie produkty mają przetrwać dekady np. w transporcie kolejowym.