Dystans do zbrojenia w żelbecie

Współczesne konstrukcje wykonane, z żelbetonu są trwałe, łatwe do wykonania i mogą przybrać rozmaite, niczym nieograniczone formy. Żelbet wykorzystują zarówno inżynierzy, architekci jak i nawet artyści tworzący monumentalne rzeźby ze stali i betonu. Ważne jest jednak bardzo dokładne wykonanie tych elementów zgodne ze sztuką budowlaną.

Po co komu dystanse do zbrojenia?

Dystanse do zbrojeńCechą która wpływa na tak duże zainteresowanie żelbetem jest taka sama rozciągliwość termiczna zarówno betonu jak i stali, co sprawia, że te dwa elementy mogą ze sobą współpracować. Gdyby było inaczej ich współpraca rozsypała by się. Oczywiście aby zapewnić dobrą przyczepność i tym współpracy tych elementów, trzeba działać zgodnie z technologią produkcji i trzymać się ściśle jej wytycznych. Jedną z nich jest zapewnienie odpowiedniej otuliny betonowej wokół prętów zbrojeniowych. Wiąże się to z tym problemem, że często wykonywane bezpośrednio na budowie elementy są układane na podłożu na którym montuje się stalową konstrukcje i zalewa betonem. Aby pod stalową konstrukcją, a podłożem znalazła się odpowiednia otulina betonowa trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń pod elementami metalowymi. I tutaj możemy zastosować tak zwane Dystanse do zbrojeń które są elementami podporowymi dla konstrukcji stalowej dzięki której możemy pod nią ułożyć odpowiednią i wymaganą warstwę betonu. Ze względu na różnorodność konstrukcji żelbetowych producenci opracowali dystanse do zbrojeń różnej konstrukcji. Mamy: dystanse betonowe w formie listew, listwy perforowane, gwiazdki do uzyskania odpowiedniej odległości pomiędzy prętami, dystanse stalowe, podkładki betonowe z drutem oraz podkładki z pcv.

Duża liczba opcji ułatwia nam wybór w tak zróżnicowanych konstrukcjach jakie występują w żelbecie. Stosowanie dystansów zbrojeniowych jest konieczne gdyż bez nich możemy nie zapewnić odpowiednich właściwości konstrukcyjnych i osłabić całą konstrukcje co w konsekwencji może doprowadzić do katastrofy budowlanej.