Stalowe konstrukcje przemysłowe są tak samo podatne na powstawanie korozji jak każda inna konstrukcja wykonana ze stali. Mimo wyższej jakości i trwałości materiałów, używanych do budowy hal i obiektów przemysłowych, nawet one nie są niewrażliwe na uszkodzenia, spowodowane wystawieniem na działanie warunków pogodowych i muszą być zabezpieczane przed rdzewieniem i korozją regularnie.
Zabezpieczenia antykorozyjne do obiektów przemysłowych
Konstrukcje hal przemysłowych oraz dużych obiektów zbudowanych na stalowych szkieletach zazwyczaj zabezpieczane są już podczas procesu ich budowy, gdyż wtedy są one najbardziej podatne na uszkodzenia i rdzewienie. Malowanie antykorozyjne jest przeprowadzane podczas budowy, i doskonale zabezpiecza przed możliwością uszkodzenia budowanej konstrukcji po wystawieniu na działanie warunków pogodowych. Używana w tym celu farba osłania konstrukcję i nie dopuszcza do kontaktu skażonej wody ze stalą, tym samym zapobiegając możliwości rdzewienia i korozji. Farba ta ulega jednak naturalnemu rozkładowi, dlatego malowanie musi być okresowo poprawiane, jeśli zabezpieczenie ma działać skutecznie w każdych warunkach. W zależności od rodzaju zastosowanej farby, malowanie musi być poprawiane co dwa, pięć czy najdłużej dziesięć lat. Same farby posiadają bardzo podobną skuteczność, i dopiero po kilku latach zaczynają ulegać naturalnemu rozpadowi. W tym czasie zabezpieczenie powinno zostać ponowione. Niektóre odmiany farb wyłącznie izolują konstrukcję, osłaniając ją przed kontaktem z wilgocią czy środkami chemicznymi, jakie używane są na terenie zakładu. Inne działają w bardziej aktywny sposób, wchodząc w reakcję z wodą i natychmiast powodują jej parowanie, czy też neutralizują chemikalia.
Malowanie konstrukcji farbami antykorozyjnymi i ochronnymi może być wykonane ręcznie, choć zazwyczaj jest to zadanie tak czasochłonne, iż wymaga użycia rozpylaczy, by farba mogła być skutecznie i bezpiecznie naniesiona we wszystkie miejsca, nawet te najbardziej niedostępne. Rozpylanie farby i zabezpieczanie konstrukcji jest więc najłatwiejsze przed jej wykończeniem, choć później zdarza się iż elementy konstrukcji są zabudowane, a dzięki temu osłonięte przed czynnikami wywołującymi korozję oraz rdzewienie powierzchni.