działka na sprzedaż

Jak przygotować działkę na sprzedaż?

Rynek wtórny w branży nieruchomości jest w Polsce dość rozbudowany, w większości wypadków dużo informacji można jednak znaleźć na temat tego jak sprzedać mieszkanie i dom, mało treści natomiast jest poświęconych zagadnieniu sprzedaży samej działki. Jakie dokumenty należy przygotować by działkę sprzedać, jakie rozwiązania zastosować by poprawnie ją wycenić i co zrobić by przyciągnąć uwagę potencjalnych nabywców? Na wszystkie te pytania postaramy się udzielić jasnych i krótkich odpowiedzi, które mogą pomóc w przygotowaniu działki do sprzedaży. 

Działki na sprzedaż – jakie dokumenty należy przygotować?

dokuemntyPierwszą i najważniejszą rzeczą o jaką należy zadbać jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, która umożliwi nam sprzedanie nieruchomości jaką są działki budowlane. Do potrzebnych dokumentów przy sprzedaży tego typu nieruchomości można zaliczyć takie jak:

  • odpis z księgi wieczystej,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
  • dokumenty tożsamości.

W niektórych sytuacjach konieczne mogą być jeszcze dodatkowo dokumenty, jednak to zależeć będzie od tego, czy wykonane zostały jakieś modernizacje działki, czy trwają na niej prace budowlane, czy jest ona własnością osób prywatnych itd. Niemniej wskazane powyżej dokumenty są tymi podstawowymi, które będą potrzebne przy sprzedaży działki budowlanej.

Wycena nieruchomości – czyli w jaki sposób możemy oszacować wartość działki budowlanej

Wycena nieruchomościChcąc przygotować działkę budowlaną do sprzedaży musimy dokonać jej wyceny. Możliwości tutaj mamy kilka, najprostszą i darmową będzie tak zwana wycena porównawcza, której możemy dokonać samodzielnie. Takiej wyceny dokonuje się na podstawie zebranych danach o cenie działek o podobnym położeniu i metrażu. Przy czym należy zaznaczyć, że metody tej nie da się zastosować do działki o nietypowym układzie czy też specyficznym położeniu. Dodatkowo nie nadaje się ona także do wyceny terenów już zagospodarowanych czy też częściowo zagospodarowanych. W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie na podstawie wyceny porównawczej określić wartości działki należy skorzystać z takich rozwiązań jak wycena nieruchomości przeprowadzona przez agencje nieruchomości lub też wyceny może dokonać rzeczoznawca majątkowy. Obydwa z powyższych rozwiązań w większości przypadków są odpłatne, jednak jest to jedyny sposób na dokonanie profesjonalnej wyceny problematycznej działki. Profesjonalnie przeprowadzona wycena działki na pewno ułatwi nam znalezienie klientów, ponieważ wówczas będziemy mieli pewność, że jest ona zarówno korzystna dla nas jak i konkurencyjna, a co za tym idzie może interesować potencjalnych nabywców.

Przygotowanie terenu działki na sprzedaż

działka na sprzedażWażne jest także i to by odpowiednio przygotować teren działki do sprzedaży. Przede wszystkim konieczne są prace porządkowe. Zasadniczo prace tego rodzaju są dość typowe i zaliczyć tu można takie czynności jak skoszenie trawnika, zagrabienie liści, usuniecie niepotrzebnych i psujących widok elementów takich jak narzędzia czy gruz. Prace porządkowe mają sprawić, że działki budowlane będą wyglądać na zadbane i przestronne tak by potencjalny klient mógł wyobrazić sobie sposób ich zagospodarowania. Jeśli na działce znajduje się dużo drzew, które ograniczają możliwości inwestycyjne warto zdecydować się na takie rozwiązanie jak wycinka drzew – wówczas to działka będzie lepiej się prezentować i będzie miała większy potencjał. Należy pamiętać o tym, że podstawowe prace porządkowe na działce należy wykonywać przed każdą wizytą potencjalnego kupca.

Jak się ogłaszać – czyli co pomoże nam sprzedać działkę?

na sprzedażW artykułach www.otodom.pl można przeczytać, że sprzedaż działki budowlanej nie jest wcale taka łatwa jakby się mogło nam wydawać. Nierzadko zdarza się, że na telefon od potencjalnego klient czeka się nawet kilka miesięcy, dlatego warto wiedzieć na co należy zwróci uwagę by działkę łatwiej sprzedać. Po pierwsze ważne jest to by wykonać odpowiednie zdjecia. To przede wszystkim one są tym co interesuje klienta. Zdjęcia powinny być dobrej jakości i wykonane z różnych ujęć, tak by pokazywały jak najwięcej zalet działki budowlanej. Warto także umieści na zdjęciach najbliższą okolicę oraz poszukać zdjecia satelitarnego okolicy, co ułatwi klientowi zorientowanie się w jakim miejscu położona jest działka. Można także pokusić się o nakręcenie materiału wideo. Ważne jest także to by wybrać odpowiednie serwisu ogłoszeniowe i w jakiś sposób wyróżnić swoja ofertę tak by była ona dobrze widoczna dla klienta i by miał on ochotę zapoznać się z jej szczegółami.

Podsumowanie

Sprzedaż nieruchomości w tym także działki budowlanej w dzisiejszych czasach nie jest łatwa, dlatego warto dowiedzieć się na co należy zwrócić szczególną uwagę. Odpowiednie przygotowanie działki do sprzedaży nie tylko ułatwi nam samą sprzedaż, ale także może podnieść wartość nieruchomości.

Leave a Comment