Jaką terapią leczy się alkoholizm?

Alkoholizm to choroba, która może się okazać śmiertelna. Nie wspominając o pewnych uszkodzeniach, w obszarze całego organizmu. Szczególnie tych kluczowych organów jak mózg oraz wątroba. W wyniku ich uszkodzenia może dojść do udaru, padaczki, marskości wątroby oraz wielu innych towarzyszących alkoholizmowi schorzeń. Tylko właściwie dobrana terapia jest sposobem na pomoc osobie uzależnionej. 

Indywidualne terapie alkoholowe 

indywidualna terapia alkoholowaDzięki profesjonalnemu podejściu do tematu, jesteśmy w stanie leczyć alkoholizm, dużo bardziej efektywnie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Szereg nowych metod oaz terapii, wdrażanych przez psychologów i psychoterapeutów to milowy krok, który może prowadzić do całkowitego wyleczenia jeszcze większego odsetka pacjentów. Jest wiele różnych terapii, które dają efekt, jednak jedną z najskuteczniejszych jest indywidualna terapia alkoholowa. To metoda, w której mamy kontakt z psychoterapeutą lub psychologiem. Najczęściej jednak z oboma. Warsztaty terapeutyczne mają na celu uświadomienie uzależnionemu problemu oraz konsekwencji, jakie będzie musiał na siebie przyjąć. Indywidualna terapia alkoholowa może być prowadzona również w formie sesji z użyciem hipnozy. Dzięki niej pacjenci są w stanie reagować lepiej na sugestie oraz zmiany, jakie muszą nastąpić, by uzależniony stanął w świetle prawdy o sobie i swoim nałogu. Dzięki sprawnym i doświadczonym psychoterapeutom wyjście z nałogu jest znacznie bardziej prawdopodobne, niż gdyby alkoholik miał zrobić to na własną rękę. Doświadczony psychoterapeuta doskonale odczytuje mechanizmy obronne osoby uzależniającej i umiejętnie je obchodzi, robiąc wyrwę w światopoglądzie chorego. Co często jest pierwszym krokiem do uzyskania trwałych zmian. Jednak indywidualna terapia to metoda, która działa rozciągnięta w czasie. Musi odbyć się kilka lub kilkanaście sesji, by wyjść z nałogu. Jednak wszystko jest tak naprawdę indywidualną kwestią, gdyż są uzależnieni mniej lub bardziej. 

Pomaganie osobom uzależnionym to praca mentalna. Tak naprawdę to właśnie ona jest najsłabszym ogniwem alkoholika. Osoba uzależniona nie potrafi się zmotywować do niepicia, natomiast, by się napić motywacji nie potrzebuje, bo doskonale wie, jak działać, by to uskutecznić. Nauka niepicia niektórym zajmuje kilka tygodni, innym kilka miesięcy, a inni z nałogu nie wychodzą nigdy. Jednak wychodzi z niego duża część tych, którzy odbyli indywidualną terapię.