Komory baryczne w gabinetach

O tlenoterapii mówi się coraz więcej, gdyż ten niepozorny zabieg może przynieść zaskakujące rezultaty. Większość osób tlen uważa za niezbędny do życia i traktuje go jak coś naturalnego, ponieważ go wdychamy w każdej sekundzie życia. Jednakże nie każdy wie, że czystym tlenem można też leczyć i odbywa się to w wielu miastach Polski.

Czym jest kabina hiperbaryczna?

komora hiperbaryczna do gabinetu lekarskiegoOsoby ze schorzeniami układu oddechowego są głównymi pacjentami kierowanymi na tlenoterapię, ponieważ pomaga ona im saturacji, czyli napowietrzeniu krwi. Im bardziej nasycona tlenem jest nasza krew, tym więcej go dociera do naszych komórek, a tym samym organizm jest w stanie lepiej funkcjonować. Zalet wynikających ze stosowania tlenoterapii jest bardzo wiele, ponieważ ma ona szerokie spektrum oddziaływania. Przede wszystkim zabieg jest przeprowadzany  w specjalnej komorze hiperbarycznej, która jest szczelnie zamkniętą przestrzenią, do której jest wprowadzany czysty tlen. Jednakże odbywa się to pod trzy razy większym ciśnieniem niż ma to miejsce w naszym środowisku. Ta pozornie niewielka różnica, ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu, tlen pokonuje barierę fizjologiczną w przenikaniu i trafia bezpośrednio do organizmu i to nawet do niedotlenionych miejsc. Dzięki tlenoterapii do naszego organizmu trafią kila razu więcej tlenu niż podczas normalnego oddychania na świeżym powietrzu. Komora hiperbaryczna do gabinetu lekarskiego niczym się nie różni niż ta, która jest stosowana w gabinecie odnowy biologicznej, ponieważ jej zakres działania jest taki sam. Dostępne na rynku komory, różnią się jedynie wielkością i sposobem przeprowadzania zabiegu, gdyż mogą to robić w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej. Kabiny hiperbaryczne wyglądem przypominają nieco łóżka do opalania w solariach, z tą różnicą, że są one szczelnie zamykane.

Za jednoosobową komorę hiperbaryczną trzeba zapłacić około siedemdziesiąt – sto tysięcy złotych, w zależności od modelu i producenta. Wieloosobowe komory mogą kosztować nawet pięćset tysięcy złotych, ale takie modele są przeważnie stosowane w uzdrowiskach lub centrach rehabilitacyjnych. Obecnie w Polsce jest około kilkadziesiąt komór hiperbarycznych, które są powszechnie dostępne. Żeby odczuć efekty działania tlenoterapii, trzeba wykonać przynajmniej kilkanaście zabiegów.