Termin coworking został zapożyczony z języka angielskiego. Słowo to w luźnym tłumaczeniu może oznaczać luźną pracę, a w praktyce wynajmowanie powierzchni biurowej współdzielonej z innymi pracownikami. Nie są jednak to osoby, które świadczą usługi dla jednej firmy. Każda z tych osób pracuje na własny rachunek oraz dla różnorodnych klientów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat coworkingu i dla kogo to rozwiązanie może być korzystne.
Decydujemy się na nowoczesny coworking
To co łączy pracowników, którzy korzystają z coworkingu, to open space, sprzęt biurowy, pomieszczenia socjalne, sale do wideokonferencje oraz inne udogodnienia, które maja w przestrzeni biurowej do dyspozycji. Warto zdecydować się na popularny coworking z krakowa. Z każdym rokiem przybywa freelancerów, którzy posiadają wysokospecjalistyczne umiejętności i mają możliwość świadczenia pracy w trybie on-line. W wielu przypadkach nie musza się spotykać ze swoimi klientami, ponieważ wszystko jest realizowane przez Internet. Z tego powodu nie są im potrzebne duże biura, ani skomplikowane narzędzia, a do pracy wystarcza biurko oraz komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Odpowiedzią na taką sytuacją jest coworking dla freelancerów. W praktyce polega to na wyszukaniu biura coworkingowego w odpowiadającym nam mieście. Warto dokładniej zapoznać się z ofertą oraz obejrzeć określoną lokalizację. W dalszej kolejności konieczne jest podpisanie umowy na wynajem biurka. Nie będzie to jednak umowa długoterminowa, jak w przypadku klasycznego wynajmowania powierzchni biurowych. Możliwe jest wykonanie rezerwacji na przykład na jeden miesiąc. W wielu lokalizacjach możliwe jest także wynajęcie biurka na kilka godzin, a także wykonywanie pracy przez całą dobę. W ramach takiej umowy otrzymamy dostęp do przestrzeni coworkingowej, wspólnej kuchni, sieci Wi-Fi, toalet oraz urządzeń biurowych.
Do głównych zalet coworkingu należy zaliczyć uporządkowanie work-life balance. Dzięki temu możliwe jest oddzielenie czasu pomiędzy domem oraz pracą zawodową. Umożliwia to pełen wypoczynek w domu oraz lepsze skupienie się na pracy przestrzeni coworkingowej. Jest to także znaczna oszczędność kosztów, w porównaniu do wynajmu klasycznego biura, a w szczególności w dużych miastach, co może pochłonąć znaczną część zarobków freelancera.