Na czym polega asenizacja szamba?

Asenizacja jest zabiegiem sanitarnym, który polega na usuwaniu wszystkich płynów nieczystości z dołów kloacznych. Dodatkowo wywozi się je za pomocą specjalnych pojazdów asenizacyjnych na specjalnie przygotowane pola asenizacyjne, gdzie pod nadzorem specjalnych jednostek umożliwia się ich samooczyszczanie w glebę oraz wykorzystuje się jako nawóz. Wcześniej była bardzo popularna, a w dzisiejszych czasach nie jest już konieczna, ponieważ mamy sieć kanalizacyjną.

Jak się montuje szamba betonowe?

dobre szambo betonowe z atestemBardzo popularne stało się dobre szambo betonowe z atestem. Najczęściej stosuje się go w domach jednorodzinnych, gdzie powstaje w ciągu jednego dnia. Na początek doświadczeni projektanci przyjeżdżają do naszego miejsca zamieszkania, gdzie ma zostać postawione szambo betonowe. Dokonywane są odpowiednie pomiary i przygotowywany jest projekt. Kiedy projekt zostanie ukończony, to przeprowadzone zostają prace, które polegają na wykopaniu odpowiedniej wielkości terenu, który umożliwi wstawienie całego szamba. Szambo najczęściej wstawiona jest za pomocą maszyny, jaką jest hydrauliczny dźwig samochodowy. Następnie kiedy szambo zostanie umieszczony w odpowiednim miejscu, to przystępują do pracy monterzy, którzy muszą wstawić odpowiednie pokrywy umożliwiające oczyszczanie szamba betonowego. Cała praca nie zajmuje nawet całego dnia i najczęściej przy dobrym gruncie oraz pogodzie może zostać wykonana w ciągu kilku godzin. Zawsze jednak przed wykonaniem pracy musimy dobrze sprawdzić jaki teren będzie w miejscu, gdzie chcemy umieścić szambo betonowe, ponieważ na niektórych terenach podmokłych, a także innych, gdzie występuje woda nie można umieszczać szamb betonowych. Szamba mogą być również podłączone do kanalizacji miejskiej, ale najczęściej budowane są szamba bezodpływowe. Na rynek polski również wchodzą szamba ekologiczne, w których montowany jest układ drenażu rozsączającego.

Jakie możemy znaleźć szamba na polskim rynku? Najpopularniejsze na polskim rynku są szamba jednokomorowe lub dwukomorowe. Rzadziej kiedy stosuje się zbiorniki betonowe wielokomorowe łączone albo też jeszcze inne bardziej skomplikowane zbiorniki, które wykonywane są na specjalne indywidualne zamówienie. Wszystko zależy również od tego, czy wybieramy szambo do domu, czy też może do dużego zakładu pracowniczego.