Po co korzystać z sauny fińskiej?

 

Są różne rodzaje saun. Każdy rodzaj znajduje swoich zwolenników, dlatego też ta forma odpoczynku zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Sama stałam się fanką sauny suchej, dzięki której dostrzegam pozytywny wpływ na mój organizm i ciało. Dzięki sesjom w saunie zwiększyła się moja odporność na różne infekcje oraz poprawiła jakość i elastyczność skóry.

Właściwości zdrowotne sauny fińskiej

sauna fińskaNajważniejszym jednak atutem jaki posiada sauna fińska jest dla mnie właściwość relaksująca. Poprzez rozluźnienie mięśni dochodzi do relaksu całego organizmu. Jest to dla mnie bardzo istotna funkcja, ponieważ często korzystam z sauny fińskiej pod koniec tygodnia. Jest to dla mnie odpowiedni dzień na saunę po ciężkim tygodniu pracy. Niestety jeśli ktokolwiek posiada problemy z niskim ciśnieniem krwi, nie może korzystać z sauny fińskiej, ponieważ ona sama już je obniża. W ciąży oraz podczas miesiączki nie można także korzystać z tej formy relaksu. Korzystając z sauny regularnie, ale z zachowaniem rozsądku i umiaru organizm może się zahartować do tego stopnia, że nie będzie podatny na infekcje. Jestem tego idealnym przykładem. Rok temu, zanim zaczęłam korzystać z sauny fińskiej – zresztą mojej ulubionej – chorowałam dość często. Średnio raz na kwartał miałam zapalenie gardła, migdałków lub anginę ropną. Wszystko to powodowało, że mój organizm stawał się wyjałowiony i osłabiony przez antybiotyki, które musiałabym przyjmować, aby zwalczać choroby i infekcje. Koleżanka zaproponowała mi, abym spróbowała zahartować się poprzez korzystanie z sauny. Dziś, już po roku czasu, widzę znaczną poprawę stanu zdrowia i mniej infekcji. Nie muszę tak często korzystać z prawa do zwolnienia lekarskiego a dzięki temu jestem bardziej wydajnym i cenionym pracownikiem. Ponadto widzę dużo więcej korzystnych aspektów. Między innymi to wspomniana przeze mnie elastyczność i jędrność skóry na całym ciele. Poza tym nie dostaję już żadnego rodzaju wyprysków na twarzy, które zdarzały mi się dość często.

Korzystanie z sauny polecam wszystkim osobom, które chciałby zadbać o swoje ciało przy małym wysiłku. Jedynym fizycznym obowiązkiem jest rozebranie i ubranie się po seansie. W saunie nasz organizm robi wszystko za nas. To on wtedy pracuje na najwyższych obrotach, aby sprowadzić nasze ciało na właściwe tory. Nam pozostaje jedynie zamknąć oczy i chwilkę odpocząć do natłoku spraw i obowiązków.