Półszlachetny krzemień z Polski

Jednym z kamieni półszlachetnych bardzo szeroko wykorzystywanym w ostatnim czasie jest krzemień pasiasty. Co bardzo ciekawe, kamień ten występuje tylko i wyłącznie w Polsce i ze względu na swoje właściwości nazywany jest czasami polskim diamentem. Wielu z nas może mieć nawet w domu biżuterię wykonaną przy użyciu tego kamienia. Jest on bardzo charakterystyczny z wyglądu, więc nietrudno go rozpoznać.

Krzemień, który podbił świat biżuterii

krzemień pasiastyWielu z nas może nie zdawać sobie sprawy, że polski surowiec wnosi ogromny wkład we współczesne jubilerstwo. I wcale nie chodzi tutaj o bursztyn, chociaż i jego popularność wzrasta w ostatnim czasie. Pewnie każdy z nas kojarzy naturalną biżuterię wykonaną z szarego kamienia z delikatnymi, jasnymi smugami, ustawiającymi się w fantazyjne wzory. Taki kamień to krzemień pasiasty, który występuje tylko i wyłącznie w Polsce. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na swój wygląd, idealnie nadający się do tworzenia pięknych ozdób. Współcześni projektanci biżuterii, otwarci na różne nietypowe rozwiązania, przyjęli nasz polski krzemień z otwartymi rękoma. W sklepach aż roi się od przepięknych kolekcji, bazujących na krzemieniu pasiastym. Możemy się spotkać z pewnym ciekawym określeniem, dotyczącym krzemienia pasiastego. Mówi się na niego nie raz polski diament, a to ze względu na to, że jest niezwykle twardy i trudny w obróbce. Na szczęście współczesna technologia radzi sobie nawet z tak twardymi surowcami, dzięki czemu możemy się cieszyć pięknymi wyrobami. Bardzo często krzemień pasiasty możemy odnaleźć w ręcznie wykonanej biżuterii. Wykonuje się z niego praktycznie wszystko: kolczyki, bransoletki, naszyjniki, broszki i co tam komu jeszcze przyjdzie do głowy. Biżuteria z kamienia pasiastego idealnie nadaje się do eleganckich, klasycznych stylizacji. Dobrze sprawdzi się w bardziej oficjalnych sytuacjach, jako dopełnienie całego ubioru.

Jednym z odkryć w jubilerstwie w ostatnim czasie jest krzemień pasiasty. Ten półszlachetny kamień pochodzi z Polski i ceniony jest przede wszystkim za swój wygląd. Cechują go nieregularne smugi, w różnych odcieniach, które nadają atrakcyjności biżuterii. Wyroby z krzemienia pasiastego są zazwyczaj bardzo eleganckie i zachwycają naturalnością oraz prostotą.